Elazığ Cezaevi ‘flüt’ü zurna diyerek tutukluya vermedi

Elazığ 1 Nolu Cezaevi 7 kişilik İdare ve Gözlem Kurulu, Baran Barış Korkmaz’a gönderilen müzik aleti “flütü” cezaevine alınmasının yasak olan “zurna” olduğuna karar vererek teslim etmedi. 

Baran Barış Korkmaz

Hak ihlalleriyle sık sık gündeme gelen Elazığ Cezaevi, trajikomik bir karara imza attı. Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi Baran Barış Korkmaz, Dersim’in Pertek İlçesi’ndeki ailesini ziyareti sırasında, komşularının bahçesinde bir adet tüpün bulunması ve gizli tanığın ifadesiyle 59 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinde bağlamanın yanı sıra ablası Sevinç Korkmaz’ın yan flüt çalışmasından etkilenerek, kardeşinden müzik aleti yan flüt istedi.

Yan flüt

Flüt, zurna olduğu gerekçesiyle teslim edilmedi

Abla Sevinç Korkmaz, 769 TL’ye aldığı yan flütü, annesi Sakine Korkmaz aracılığıyla kargoyla cezaevine gönderdi. Ancak 7 Temmuz’da gönderilen yan flüt, 2 Eylül’e kadar verilmedi. Flütün zurna olduğu gerekçesiyle verilmediğini öğrenen Korkmaz, Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne itirazda bulundu.

Kurulu müzik aletinin flüt olduğuna dair fatura da ikna etmedi

Alınan yan flütün faturası

Cezaevi’nin İdare ve Gözlem Kurulu, tutuklu ve hükümlülere verilmesi önünde yasal bir engel bulunmayan yan flütün, tutuklu ve hükümlülere verilmesinin yasaklandığı “zurna” olduğuna karar verdi. Cezaevinin 1 ve 2’nci müdürü, idare memuru, psikolog, öğretmen, sosyal çalışmacı ve sorumlu infaz koruma baş memurundan oluşan 7 kişilik Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nu, Korkmaz’ın müzik aletinin flüt olduğuna dair faturayı sunması da ikna edemedi.

Kurulun kararının gerekçesinde flütün verilebileceği de yer aldı!

Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu raporu

Flütün zurna olduğuna oybirliğiyle karar veren Kurul’un kararında şu ifadeler yer aldı:

“(…) Gönderilen kargonun içinde halk arasında zurna diye tabir edilen bir müzik aleti olduğu anlaşılmıştır. Ceza İnfaz Kurumunda Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesinde: ‘Her hükümlüye, elektrikli olmamak ve idarece belirlenen saatlerde kullanılmak koşuluyla, vurgulu çalgılar dışında saz, ud, gitar, kemençe, flüt, mızıka, ney, kanun gibi müzik aletlerinden birisi verilebilir. Birden çok hükümlünün bulunduğu oda veya koğuşlarda, bu konuda bütün hükümlülerin rızasının alınması zorunludur.’ hükümleri gereğince işlem yapılmaktadır. Ayrıca, müzik aletinin yanında bir adet 35-40 santimetre uzunluğunda bir parçanın X-Ray cihazında göründüğü ve bu parça ile hüküm özlünün kendine ve çevresine alet yaparak zarar verebilecek davranışlarda bulunabileceği düşünülmektedir.”

Elazığ Ceza İnfaz Hakimliği’nin kararı bekleniyor

Kurulun flütün zurna olduğuna karar vermesinin ardından Korkmaz, Elazığ Ceza İnfaz Hakimliğine başvurdu. Buradan da flütün zurna olduğu kararı çıkarsa, flütün zurna mı, flüt mü olduğu yönündeki nihai kararı Ağır Ceza Mahkemesi verecek.