‘Elazığ Cezaevi İnceleme Raporu’ kabul edildi

Hak ihlali tespitlerinin yer aldığı “Elazığ Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu” Meclis Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’nda kabul edildi.

CHP Milletvekili Hakverdi, raporun güzel olmasının cezaevi koşullarının iyi olduğu anlamına gelmediğine işaret ederek, yapılan tespitlerin üzerine gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

TBMM Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu toplandı Fotoğraf:@av_ebrugunay

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında konuşan Yayman, 9 Kasım 2019’da Elazığ Ceza İnfaz Kurumlarında incelemelerde bulunduklarını belirtti.

‘Yasanın ötesinde şahsi davranışları kabul etmemiz mümkün değil’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Elazığ Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu’nda nitelikli bir değerlendirme yapıldığını ifade eden Yayman, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin sayısının fazla olması, yemeklerin niteliği, annesiyle beraber kalan çocukların durumu ve insanların revire giderken karşılaştıkları muameleler ile ilgili çok kapsamlı, nitelikli değerlendirmelerin bulunduğunu söyledi.

Yayman, cezaevlerinde, yasanın, hukukun ve teamüllerin ötesinde birtakım şahsi davranışları kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Çiftçi: Mahremiyeti ihlal edecek şekilde kamera yerleştirilmedi

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi, raporu incelediklerini belirtti. Elazığ’da eski ve yeni yapılan cezaevlerinin bulunduğunu söyleyen Çiftçi, ortak kullanım alanı ve havalandırma bahçelerinin, güvenlik amaçlı olarak güvenlik kamerasıyla izlendiğini ancak mahremiyeti ihlal edecek şekilde kamera yerleştirilmediğini savundu.

Çiftçi, “Ortak alandaki banyo ve tuvalet kapılarının dış kısmının görülmesi güvenlik bakımından önemlidir. Banyo içerisinin, yatak odasının, tuvaletin içinin kamera ile izlenmesi asla söz konusu değildir.” dedi.

‘Kelepçe ile muayene ayarlamasını doktor ve jandarma yapıyor’

Kelepçeyle muayeneyle ilgili eleştirileri yanıtlayan Çiftçi, kurum içi muayenelerde böyle bir sıkıntının olmadığını, kurum dışı hastanelerde yapılan sevklerde, sevk işleminin jandarma tarafından yerine getirildiğini ve kelepçe uygulamasının da jandarma tarafından değerlendirildiğini söyledi.

Jandarmanın ilk planda güvenlik kaygısıyla hareket ettiği için daha sıkı kelepçe uygulaması yaptığını belirten Çiftçi, “Onun değerlendirilmesini jandarma yapıyor. Doktorun talep etmesi halinde kelepçeli muayene yapılmaktadır. Bazı hastalar bunu kabul etmedikleri için de kuruma geri dönmektedirler. Bunun ayarlaması da tamamen doktor ve jandarma tarafından yapılmaktadır.” dedi.

HDP’li Günay: Özel hayatın mahremiyeti engelleniyor

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Elazığ Cezaevi’nde en çok sorunun yaşandığını ve ziyaretlerinden sonra da sorunların kendilerine yansımaya devam ettiğini belirtti. Günay, tuvalet ve banyo kapılarının kameralarla gözlenmesinin doğru olmadığını, özel hayatın mahremiyetini engellediğini söyledi.

CHP’li Hakverdi: Yapılan tespitlerin üzerine gidilmeli

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, not aldığı bütün şikayetlerin raporda yer aldığını belirterek, “Genel anlamıyla güzel bir rapor hazırlamışlar. Raporun güzel olması cezaevi koşullarının iyi olduğu anlamına gelmiyor aksine bu yapılan tespitlerin de üzerine gidilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Elazığ Cezaevi en çok şikayet aldığımız cezaevlerinden birisi.” dedi.

AK Partili Eronat: Bir çok sorun kalabalıktan kaynaklanıyor

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ise raporda her şeyin yer aldığını ve bir çok sorunun kalabalıktan kaynaklandığını savundu. Eronat, cezaevlerinde yaşananlara ilişkin araştırma komisyonu kurulması önergesinin verilmesini eleştirerek, “Biz burada ne yapıyoruz? Çok iyi bir komisyonuz ve tarafsız bir şekilde çalışıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Elazığ Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu kabul edildi.