ELAZIĞ SİVRİCE’DE 6,8’LİK DEPREM… GEZİN’DE 6 KATLI BİNA YIKILDI, 4 ÖLÜ VAR

Kandilli Rasathanesi’nin twitter hesabında verilen lokasyona göre deprem Elazığ Sivrice ilçesi sınırları içinde. Bu lokasyon aynı zamanda Malatya Poötürge, Diyarbakır Çermik ve Ergani ilçelerine yakın bir bölge.

Merkez üstü Elazığ Sivrice olan 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Elazığ, Diyarbakır, Urfa gibi çevre illerinde de hissedildi. Depremin büyüklüğü endişe yaratıyor. Kandilli Rasathanesi depremin 20.55’te Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde meydana geldiğini duyurdu. Depremi meydana getiren fayın yerin 10 kilometre yer altında olduğu bildirildi.

Kandilli Rasathanesi deprem büyüklüğünü önce 6.8 olarak duyurdu.

Rasathane deprem büyüklüğünü 6.5 olarak revize etti

Kandilli Rasathanesi daha sonra deprem büyüklüğünü 6.5, derinliğini ise 5 kilometre olarak revize etti. Rasathane depremin merkez üssü olarak da Elazığ Sivrice’nin Uyuruk köyü olarak ayrıntı verdi.

Rasathane saat 21.08’de 4.2 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldiğini bildirdi. Kandilli Rasathanesi 7.3 kilometre derinlikteki bu depremin ise yine Sivrice’nin Doğansu bölgesinde meydana geldiğini kaydetti.

Rasathane daha sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak düzeltti.

Daha önce depremlerin meydana geldiği Hacılar köyünde ise saat 21.12’de 3.3 büyüklüğünde bir başka deprem kayıtlara geçti. Bu depremin derinliği ise 6,3 kilometre olduğu bildirildi.

Saat 21.13’te ise aynı sınır bölgesinde bulunan Malatya’nın Gümüşsu-Doğanyol köyleri arasında 3.4 büyüklüğünde bir başka deprem oldu. Bu depremin derinliği ise 7.5 kilometre derinlik olarak kayıtlara geçti.

Bundan 2 dakika sonra yani 21.15’te ise Elazığ Günaçtı köyü yakınlarında 3.3 büyüklüğünde sarsıntı oldu.

Saat 21.32’te Sivrice’nin Gözeli bölgesinde 4.1 büyüklüğünde deprem oldu.

Halk sokaklara döküldü

Elazığ merkezde halk sokaklarda. Hava sıcaklığı sıfırın altında 3 derece.

Ard arda sarsıntılar nedeniyle halk panik içinde sokaklara döküldü. Bölgeden yaralıların olduğu yönünde bilgiler geliyor. Yakınlarına ulaşmak isteyenlerin yoğun telefon trafiği nedeniyle iletişimde aksamalar da oldu. AFAD, “Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS’lerin tercih edilmesi” gerektiği uyarısını yaptı.

Elazığ Gezin Beldesi’nde bir binanın yıkıldığı ve içinde insanların olduğu yönünde bilgiler geliyor.

Elazığ Gezin’de 6 katlı bina yıkıldı.

Soylu 4 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ merkezde şu ana kadar 10 binada hasar olduğu ihbarının geldiğini bildirdi. Soylu, “Malatya Pötürge’de birkaç binanın yıkıldığı veya hasar aldığı konusunda bir bilgimiz var. Köylerde hasar olduğu konusunda da bilgi var” dedi.

Soylu Elazığ’da 2, Malatya’da 2 olmak üzere 4 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Malatya Valisi Aydın Baruş ise “Malatya’daki depremde şu ana kadar toplam 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Doğanyol, Pütürge ve Kale ilçelerimizde toplam 45 kişi yaralandı” açıklamasını yaptı.