Elazığ ve Malatya’da deprem: 21 ölü, bin 30 yaralı

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yaralananların sayısı ise bin 30’a yükseldi. Enkaz altında kalan 30 kişinin arama kurtarma çalışması devam ederken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Elazığ kent merkezinde çöken bina.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan çevre illerde de hissedilen 6,8 büyüklüğündeki depremde Malatya ve Elazığ’da çöken binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Deprem nedeniyle Elazığ kent merkezinde Sürsürü ve Mustafa Paşa mahalleleri ile Maden ilçesine bağlı Gezin beldesinde binalar çöktü. Çöken binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gezin beldesinde ve Mustafa Paşa mahallesindeki enkazlardan iki kişi yaralı olarak çıkarıldı.

Elazığ merkeze bağlı Sürsürü mahallesinde depremde yıkılan binalardan – AA

Deprem nedeniyle Malatya Pütürge ve Doğanyol’da Gökçek mahallesinde çöken binalar oldu. Doğanyol’da 4 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Yaralanan 221 kişiden 5’inin tedavisi sürüyor.

Malatya Doğanyol ilçesinde deprem nedeniyle çöken binalar – AA

 ‘Doğanyol’da 4 Elazığ’da 15 kişi hayatını kaybetti’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ’a geldi. Bakanlar, kent merkezinde Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binada devam eden arama kurtarma çalışmalarını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Koca, Elazığ merkezli depremde hayatını kaybedenlerin sayısının Malatya Doğanyol’da 4 ve Elazığ’da 15 olmak üzere 19’a yükseldiğini ve bu sayının artabileceğini söyledi.

‘Elazığ’da göçük altında 30 vatandaşımız var’

Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı Gezin beldesinde yıkılan bina – AA

Koca, Malatya’da yaralanan 221 kişiden 5’i dışında tamamının taburcu edildiğini, Elazığ’da da 551 yaralıdan 14’ünün yoğun bakımda olmak üzere 50’sinin tedavisinin sürdüğünü aktardı. Koca, “Elazığ’da 30’a yakın göçük altında vatandaşımızın olduğunu biliyoruz, depremde ölü sayısı artabilir.” diye konuştu.

Merkez üssü Sivrice ilçesi olan deprem sonrası evleri güvenli olmadığı için dışarıda kalan vatandaşlar, kentteki spor ve konferans salonları, kent meydanları, park ve bahçelere sığındı. Kimi vatandaşlar da dışarıda ateş yakarak bekledi.

‘4 şiddetinin üzerinde 12 deprem meydana geldi’

Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı Gezin beldesinde enkazdan bir kişi yaralı olarak çıkarıldı – AA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin yeni açıklama yaptı. Açıklamada, Sivrice ilçesindeki deprem sonrasında bölgede saat 10.00 itibarıyla büyüklüğü 4’ün üzerinde 12 deprem meydana geldiği, toplam 274 artçı sarsıntı yaşandığı belirtildi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükseldi

AFAD’ın açıklamasına göre; şu ana kadar depremde 17’si Elazığ 4’ü Malatya olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetti. Elazığ’da 654, Malatya’da 226 kişi yaralandı.

Bin 30 kişi yaralandı

Depremin hissedildiği çevre illerde de yaralananlar oldu. Diyarbakır’da 32, Adıyaman’da 25, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 50 kişinin yaralandığı tespit edildi. Elazığ, Malatya ve çevre illerde toplam bin 30 kişi yaralandı.

Elazığ kent merkezinde 3 binanın enkazında çalışma sürüyor

Elazığ şehir merkezinde 3 bina enkazında arama kurtarma çalışması devam ediyor. 1 kişi Gezin’de ve 1 kişi de kent merkezindeki arama kurtarma çalışmasında enkazdan sağ olarak çıkarıldı. 39  AFAD İl Müdürlüğü başta olmak üzere, çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam bin 167 arama kurtarma personeli ve 235 araç bölgeye sevk edildi.

‘Çadır, yatak, battaniye bölgeye sevk edildi’

AFAD açıklamasında şunlar kaydedildi: “6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk etmiştir. Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5 bin 656 yatak, 1563 ısıtıcı, 2 bin 500 çadır, 193 bin 420 kilogram un ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk etmiştir.”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezlerinin (AADYM) aktif hale getirildiğinin de belirtildiği açıklamada, “Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir. ” denildi.