Elazığ ve Malatya’da eğitime ara

Merkez üssü Elazığ Sivirce olan 6,8 şiddetindeki depremden etkilenen Malatya’da Doğanyol, Kale ve Pütürge ilçelerinde, Elazığ’da ise il genelinde eğitime ara verildi.

Malatya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, deprem nedeniyle daha önce Doğanyol, Kale ve Pütürge İlçelerinde bulunan okullarda eğitime ara verildiği hatırlatıldı. Açıklamada verilen aranın 17 Şubat’a kadar uzatıldığı belirtildi.

Açıklamada, Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kuluncak ve Yazıhan İlçelerinde ise eğitim faaliyetlerine 10 Şubat’ta başlanacağı kaydedildi.

Elazığ’da il genelinde eğitime ara

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım da twitter hesabından açıklama yaptı. Oktay, “İlimiz genelinde 10 Şubat tarihinden itibaren bütün eğitim kurumlarımızda eğitim ve öğretime 1 hafta daha ara verilmiştir.” dedi.

80 okulun yıkım kararı verilmişti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2 Şubat’ta bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, deprem sonrası hasar tespiti yapılan 80 okulda eğitim öğretim faaliyetinin yapılmayacağını, bu okullar için yıkım kararı verildiğini açıklamıştı. Selçuk, yıkımına karar verilen okulların 32’sinin Elazığ’da, 27’sinin Malatya’da, 14’ünün Adıyaman’da, 7’sinin Diyarbakır’da olduğunu belirtmişti.

24 Ocak’ta merkez üssü Elazığ Sivrice olan 6.8 büyüklüğündeki depremde Malatya’da 4 Elazığ’da 37 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetmişti. Elazığ’da 50 yıkık, 308 ağır hasarlı ve 150 de orta hasarlı bina tespit edilirken, Malatya’da 155 yıkık bina, bin 278 ağır hasarlı bina, Diyarbakır’da ise 8 yıkık bina, 16 ağır hasarlı binanın tespit edildiği açıklanmıştı.