Elazığ’da ağır hasarlı bin 159 yapı yıkıldı

Elazığ’daki depremin ardından acil yıkım kararı verilen yapılardan 9 okul, 3 cami ve bir minarenin de bulunduğu bin 159 yapının yıkımı tamamlandı.

Elazığ’da merkezi Sivrice ilçesi olan 24 Ocak’ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından tespit edilen ağır hasarlı binaların yıkımı sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hasar tespitinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yıkılacak binaların çevrelerinde güvenlik tedbiri alındı. Binaların yıkımı Bakanlık Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda iş makineleri ile gerçekleştiriliyor.

Bin 159 yapı yıkıldı

Elazığ’da bu kapsamda ekiplerce ağır hasarlı 9 okul, 3 cami ve bir minarenin de bulunduğu bin 159 yapı yıkıldı. Yıkımı gerçekleştirilen bin 159 yapıdan 937’si kent merkezi ile merkeze bağlı köylerde bulunduğu kaydedildi. Yıkılan yapıların 177’sinin Sivrice ilçesi ile bağlı köylerde, 45’inin ise Maden ve Palu ilçelerinde bulunduğu belirtildi.

İtiraz süreci sonrasında riskli binalar da yıkılacak

Hasarlı binalara ilişkin itiraz süreci sonrasında verilecek karar ile güvenli olmadığı, risk taşıdığı tespit edilen binalar İl Özel İdaresi ve Belediye ekiplerince yıkılacak. Bakanlık ayrıca Elazığ’da kentsel dönüşüm alanları içerisinde yer alan ağır hasarlı binalar ve deprem performansı göstermeyen binalarda da yıkım çalışmalarını sürdürüyor. İlde bu kapsamda 330 binanın yıkımı gerçekleştirilmişti.