Elazığ’da arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde Elazığ kent merkezindeki son enkazda 2 kişinin cansız bedeni çıkarıldı.

Arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı depremde Malatya’da 4, Elazığ’da 37 kişi hayatını kaybederken binlerce evde ise hasar oluştu.

Elazığ kent merkezindeki Sürsürü mahallesindeki enkazdan arama kurtarma çalışması

Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 24 Ocak’ta saat 20.55’te meydana gelen depremde Elazığ kent merkezindeki Sürsürü mahallesindeki son enkazda da arama kurtarma çalışmaları tamamlandı.

Sürsürü mahallesinde yıkılan Dilek sitesi enkazında kaldığı tahmin edilen 2 kişi için devam eden arama kurtarma çalışmasında 2 kişinin de cansız bedeni çıkarıldı. Malatya’da 4 Elazığ’da ise 37 kişiyle birlikte depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e yükseldi.
Kent merkezindeki Mustafa Paşa mahallesindeki arama kurtarma çalışması ise 26 Ocak’ta öğlen saatlerinde sona ermişti.

‘45 kişi enkazdan sağ çıkarıldı’

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yaptığı açıklamada, arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini bildirerek, AFAD koordinasyonunda yürütülen iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Açıklamada, 45 kişinin sağ kurtarıldığı arama kurtarma çalışmalarının, enkaz altındaki son kişiye de ulaşılmasıyla tamamlandığı ifade edilerek, deprem bölgesinde hayatını kaybeden kişi sayısının 41’e yükseldiği kaydedildi.

’84 kişinin tedavisi sürüyor’

Deprem sonrası hastanelere başvuran bin 607 vatandaşın bin 523’ünün taburcu edildiği, 84 vatandaşın ise tedavisinin devam ettiği ifade edildi. Açıklamada, ayrıca yürütülen iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgeye 25 bin 393 çadırın ulaştırıldığı ifade edildi.

‘4 deprem bin 77 artçı meydana geldi’

Açıklamada, şu ana kadar büyüklüğü 4’ün üzerinde 22 depremin meydana geldiği ve toplam artçı sayısının bin 77 olduğu kaydedildi.

‘Elazığ ve Malatya valiliklerine 6 bin TL ödenek’

Açıklamada, AFAD Başkanlığının, Elazığ Valiliği emrine 3 milyon lira , Malatya Valiliği emrine 3 milyon lira olmak üzere bölgeye toplam 6 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdiği kaydedildi.

‘279 bina yıkıldı 3 bin 77 ağır hasarlı bina tespit edildi’

Açıklamada, hasar tespit çalışmalarında, 530 teknik personel ve 5 aracın görev yaptığının belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Şimdiye kadar Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta incelenen 12 bin 829 binadan 279’unun yıkıldığı, 3 bin 77’sinin ağır hasar aldığı, 214’ünün orta ve 4 bin 688’inin az hasarlı olduğu belirlendi. Acil olarak yıkılacak 50 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 4 bin 521 binanın ise hasarsız olduğu anlaşıldı.”