Elazığ’da yine deprem! Çalışmalar -4 derecede sürüyor…

Elazığ Sürsürü’de çöken apartman enkazı üzerinde çalışmalar gece sıfırın altında 4 derecede sürüyor. Fotoğraf: Kadir Devir

Kadir Devir

Elazığ’da bugün yeniden iki ayrı deprem oldu. Kandilli Rasathanesi’nde depremlerin olduğu saatlerin 19.44 ve 19.46 olarak ve büyüklüğü de 4.5, 4.6 olarak açıklandı. Yaşanan deprem civardaki illerde de hissedildi.

Elazığ’da arama kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor. Sürsürü bölgesinde çöken apartmanda baba ve oğullarını çıkarmak için ekipler sıfırın altında 4 derece soğukta çalışma yürütüyor.

Çevre illerden kente arama kurtarma ekiplerinin yanısıra çok sayıda güvenlik gücü de gönderildi. Enkazların etrafını saran güvenlik güçleri hem arama kurtarma çalışmalarının rahat yürütmesini sağlamaya çalışıyor, hem de muhtemel bir hırsızlık ve yağmaya karşı önlem alıyor.

Çocuk kurtarıldı, anne için çalışma sürdürülüyor

Fotoğraf: AA

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, Mustafa Paşa Mahallesi’nde çöken binada yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları sırasında ekipler, yaklaşık 24 saatin ardından kadın sesini duydu. Arama kurtarma ekibi, “Buradayız, geliyoruz. Kurtaracağız. Tamam geliyoruz ışığı ve beni görüyor musun? Çocuğun yanında mı? Tamam geleceğiz.” demesi üzerine kadın, “Çabuk. Daha dayanamıyorum. Allah rızası için kurtarın. Işığı görüyorum. Bak elimi sallıyorum. Lütfen çabuk olun.” diye karşılık verdi.
Artçı sarsıntıların sürdüğü bölgede kadın ve çocuğunun zarar görmemesi için çalışmalarını titizlikle sürdüren ekipler, annenin 2,5 yaşındaki kızını enkazdan çıkararak kurtardı. Ekiplerin anneyi kurtarmak için çalışmaları sürdürüyor.

Öte yandan kent merkezinde elektrikler var ancak yurttaşların önemli bir kesimi geçici olarak başka yerlere gittiği gözlendi. Bugün meydana gelen artçı sarsıntılardan sonra pek çok kişi aileleriyle gruplar halinde açık alanda zaman geçirmeye çalışıyor.

Suriyeli, Afgan ve hangi ülkeden geldiğini belirleyemediğimiz siyahi mülteciler ise çaresiz bir şekilde yaktıkları ateşlerin etrafında ısınmaya çalışıyor.

Urfa, Diyarbakır, Adıyaman gibi illerden de yurttaşlar açıkta kalanlara ulaştırılmak üzere ellerindeki bot, giysi, battaniye gibi malzemeleri yardım derneklerine verdiği gözlendi.