‘Elektrik duasına’ çıkan vatandaşlara soruşturma

Urfa’nın Suruç ilçesinde elektrik kesintilerine karşı seslerini duyurmak amacıyla “elektrik duasına” çıkan vatandaşlar hakkında DEDAŞ’ın şikayet etmesi üzerine soruşturma başlatıldı.

Suruç’un Aşağıkarıncalı (Avemûr) Mahallesi’nde, her gün saatlerce yaşanan elektrik kesintilerine karşı seslerini duyurabilmek için yaklaşık 15 vatandaş “elektrik duası”na çıktı. Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) bu eylemi yapan vatandaşları savcılığa şikayet etti.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlaması

DEDAŞ, savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, “Köylülerin elektrik duasına çıkarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve DEDAŞ’ı hedef gösterdiği” iddiasında bulundu. Bunun üzerine Suruç Cumhuriyet Başsavcılığı’nın eyleme katılan mahalleliler hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

Mahallede bir elektrik direğinin altında toplanan yaklaşık 15 vatandaş, gerçekleştirdikleri ‘elektrik duasında’ şunları ifade etmişti:

“…Az yaktın diye ceza yazıyorlar. Çok yaktın diye ceza yazıyorlar. Bugün Suruç’ta 30 mahallenin elektriği yok. Kime gidiyorsak tarım sulamadan bizlere yüzbinlerce liralık borç çıkarıyorlar. Ziraat odalarına gidiyoruz ‘kimsenin gücü Dicle Elektrik’e gücü yetmez. Allah’ın gücü ancak yeter’ diyorlar. Amenna Allah’ın gücü her şeye yeter biz de Allah’tan elektrik istiyoruz. Elektriğimiz yok. Yok mu bir yetkili? Bu Dicle Elektrik’in zulmüne kim ‘dur’ diyecek. Yeter artık. Çocuklar elektrik olmadan nasıl uzaktan eğitim yapacaklar. Bugün buraya binlerce kişi toplanırdı sadece maske mesafe gibi Covid tedbirleri nedeniyle 20 kişi toplandık. Bizim elektriğimiz yok biz elektik istiyoruz. Su kalmadı biz temizliği nasıl yapacağız. Yetkilere sesleniyoruz. Yetmedi mi artık?”

Kaynak: MA