Eli silahlı Taliban üyesi öğrenciyle ilgili üniversiteden açıklama

Rektör Kızılay, ‘Afganistan uyruklu öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik birimleri ile değerlendirildikten sonra yapılacaktır’ dedi.

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü, silahlı bir Taliban mensubunun İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığına yönelik çıkan haberlere yanıt verdi. İddiaya ilişkin İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından yapılan açıklamada konunun güvenlik birimleriyle değerlendirileceği belirtildi.

Afganistan’da bulunan Habertürk Televizyonu Programcısı Mehmet Akif Ersoy, silahlı bir Taliban mensubunun Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını söyleyerek, “Biz yayın yaparken bir Taliban mensubu yanımıza geldi. Türkçe biliyordu. Kendisini göstermemizi istemedi, bizimle konuştu. Yayın bittikten sonra bana kimliğiyle birlikte bir yazı gösterdi. Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul almış. Türkiye’ye gitmek istediğini söyledi. ‘Üniversiteden kabul adım, Türkiye’de okuyacağım’ dedi. Evraklarına baktım, ‘Ben gazeteciyim, böyle bir kontağım yok’ dedim. Böyle bir durumla da karşılaştık” dedi.

Rektörden açıklama

Söz konusu iddiaya ilişkin İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’dan açıklama geldi.

Kızılay, “İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Afganistan uyruklu öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik birimleri ile değerlendirildikten sonra yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Artı Gerçek