Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, ekonomide reform düzenlemesi kapsamında Berat Albayrak’tan devraldığı ekonomi koltuğunun yol haritasını açıkladı.

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili tartışmalar üzerine Elvan: Merkez Bankası Kanun’u açık, elbette bağımsızdır. Bu konuda daha fazla söyleyecek bir şeyim yok, dedi.

Lütfü Elvan’ın ‘yol haritası’ sunumundan başlıklar:

“Makro ekonomik istikrar, finansal istikrar ve fiyat istikrarına çok önem veriyoruz. Yol haritamızın genel çerçevesini bunlar oluşturuyor.”

“Bizim de makul gördüğümüz, haklı gördüğümüz hangi konu varsa, reform niteliğinde olan her konuda gerekli adımları atacağız.”

“Önümüzdeki günlerde Adalet Bakanımız ile STK’ler ve iş dünyamızla bir araya geleceğiz, dinleyeceğiz. Ortak akılla gerekli düzenlemeleri yapacağız.”

“İstişareye sonuna kadar açık olacağız. Hiçbir vatandaşımızın kafasında en ufak bir kaygı olmasın. Kapılarımız 24 saat açık olacak.”

“Türkiye, yatırımcılar açısından bir cazibe merkezi olsun istiyoruz. Bu noktada atılması gereken adımları kararlılıkla atacağız.”

“(Düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlığı) Başkanlarımıza ‘kanun ne diyorsa, neyi emrediyorsa onu yapacaksınız’ dedim.”

 “Merkez Bankası Kanun’u açık, elbette bağımsızdır. Bu konuda daha fazla söyleyecek bir şeyim yok”

HDP’li Paylan: Albayrak olsa aynı sunumu yapardı

HDP’li Garo Paylan, ekonomi politikalarında yanlış yapıldığı için Berat Albayrak’ın istifa ettiğini belirterek, Bakan Elvan’ı yaptığı sunumda özeleştiri yapmamakla eleştirerek, “Sayın Berat Albayrak olsaydı, bu sunumu yapacaktı” dedi.

Garo Paylan

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu.

Paylan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın komisyonda yaptığı sunuma ilişkin, “Sayın Berat Albayrak olsaydı, bu sunumu yapacaktı. Yani aşağı yukarı böyle bir şey çünkü geçen yılki sunumla karşılaştırdım, kurgusu, sözü, lafzı neredeyse aynı; çok ufak, rakamsal değişiklikler var, bunlar da ‘Geçen yıl böyleydi, bu yıl böyle’ şeklinde geçmiş. Elbette bir haftalık Bakansınız ama yani sonuç olarak Türkiye sizden işaretler bekliyor. Yani aç açıkta olan, işsiz olan, iflas etmek üzere olan esnaflar, çiftçiler, zor durumda olan vatandaşlarımız işaretler bekliyor. Ya, şimdi, aynı tas farklı hamam olmayacaksa ‘Efendim, ne değişti?’ diyecek vatandaşımız” dedi.

AAMA