‘Emek Barış ve Demokrasi Meydanı’ proje yarışması sonuçlandı

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler anısına yapılan “Emek, Barış ve Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri” proje yarışmasının sonuçları açıklandı.

Yarışmada birincilik ödülü alan proje Fotoğraf: KESK

Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilen barış mitingine yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitiren 103 kişi ve yaralanan 500’ü aşkın kişinin anısına düzenlenen proje yarışması sonuçlandı. Sonuçlar Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Proje yarışmasını kazananlar Fotoğraf: KESK

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Emek, Barış ve Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi” yarışmasını Mimar Pınar Kesim Akbaş’ın ekip başı olduğu proje kazandı.

Kazanan projede, Şehir Plancısı Özge Uysal, peyzaj mimarları Mehmet Cemil Aktaş, Şeyma Kahraman, Ecem Sevin, Rumeysa Konuk, Bengisu Doğru, Nagihan Damgacı, Okan Mutlu Akpınar, Hüseyin Hilmi Kezer, Lokman Turunç ve Emre Gökçe yer aldı.

Yarışmaya 39 proje katıldı

Toplantıda konuşan TMMOB Başkanı Emin Korkmaz, yarışmaya 16’sı yurt dışından olmak üzere 39 projenin katıldığını söyledi. Korkmaz, “Saldırıya uğrayanların yaralarının sarılması, hukuki sürecin yürütülmesi ve dayanışma ilişkilerinin örgütlenmesi ve katliamda kaybettiklerimizin anılarını yaşatma çabası en öncelikli gayretimiz oldu” dedi.

‘Bu emanete sahip çıkacağız’

Yerel seçimler sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile görüştüklerini kaydeden Korkmaz, görüşmelerde katliamın yaşandığı meydanda kalıcı bir mekânsal düzenleme yapılması konusunda fikir birliğine vardıklarını söyledi.

Korkmaz, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin, yitirdikleri arkadaşlarının en büyük emaneti olduğunu belirtti. Korkmaz, “Bizler bu emanete sahip çıkacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

‘Belediye olarak anıt meydanı hayata geçireceğiz’

Toplantıda söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baki Kerimoğlu da, “Başkanımız Mansur Yavaş adına herkesi selamlıyorum. Biz de bu projenin paydaşlarından biri olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak anıt meydanını hayata geçireceğiz.” dedi.