Emek ve Demokrasi Güçleri’nden HDP ile dayanışma vurgusu

Ankara ve İstanbul’da açıklama yapan Emek ve Demokrasi Güçleri, “Milyonların iradesini yok sayan zihniyeti kınıyoruz” diyerek birlikte mücadele mesajı verdi

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri HDP’nin kapatılması için dava açılmasını ve Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto etti.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapılması istemiyle açılan dava ve milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu için ortak basın toplantısı düzenledi. HDP Ankara İl Örgütü’nde gerçekleştirilen toplantıda “Ömer Faruk Gergerlioğlu vicdanın sesidir” pankartı asıldı.

Toplantıda konuşan HDP Ankara İl Eş Başkanı Pakize Sinemillioğlu, “Sayın Gergerlioğlu ‘Hiçbir yere gitmiyorum’ dedi. Leyla Güven ‘Ben kaçmak isteseydim sizin ruhunuz bile duymazdı’ dedi. Eşi benzeri görülmemiş bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız” dedi. 

Yaşananların İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklanmasının ardından gerçekleştiğine dikkati çeken Sinemillioğlu, “İktidar bloğu, demokrasi adına söylediği ne varsa tam tersini yaparak; halklara zulüm, işkence, açlık ve yoksulluğu dayattı. Bizler hiçbir şekilde bunları kabul etmiyoruz. Milyonların oylarıyla seçilmişlere keyfi bir biçimde yapılan irade gaspını, halkın iradesinin gaspı olarak görüyor, kabul etmiyoruz” dedi.

‘Darbeyi lanetliyoruz’

Hak, hukuk ve adaletin herkes için geçerli olması gerektiğine değinen Sinemillioğlu, “Tıpkı vekilimiz sayın Gergerlioğlu gibi biz de bu hukuksuzluğu reddediyor; demokratik siyasete yapılan bu darbeyi lanetliyoruz. Partimize talimatla açılmış kapatma davasının haklı ve meşru mücadelemizi engelleyemeyeceğini bir kez daha ilan ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da baskıya, zulme, adaletsizliğe hukuksuzluğa ve savaşa karşı barışın, demokrasinin, özgürlüğün yanında olmaya bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HDP’ye yönelik saldırılara en iyi yanıtı Newroz alanlarında vereceklerini vurgulayan Sinemillioğlu, “Tüm halkımızın, partimizin demokratik ve meşru siyasetinin yanında olmaya çağırıyoruz. Vardık, varız, var olacağız” dedi.

‘Türkiye parti mezarlığı’

Emek Partisi Ankara İl Başkanı Şükran Doğan, Türkiye’nin çok uzun bir süre parti mezarlığı olarak anıldığını belirterek, “Kürt halkının taleplerinin karşılanması bir yana Kürt siyasetçilerine ve Kürt halkının demokratik iradesine yapılan bu baskıyı halk da biz de kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Eşbaşkanı Fatin Kanat da 1990’ları hatırlatarak, “Bu gidişatın gidebileceği bir yer yok. Dönüp dolaşacak ve gideceği bir yer kalmadığını görecek. Bu süreçte emek ve demokrasi güçleri omuz omuza mücadeleyi büyütecek. Biz de İHD olarak parti kapatmaya yönelik atılan bu adımları kınıyoruz” dedi.

‘Bu dava insanlık davası’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan da her zaman ezilenlerin yanında olduklarını belirterek, “Vekillerin vekilliklerini düşürmeleri anayasaya uymadıklarının kanıtıdır. Bir parti kapatılabilir bütün siyasilere de yasak koyabilirler ama bugün HDP’yi kapatsalar bile halkların vicdanında bir siyasi parti olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Halkevleri Ankara Bölge Temsilcisi Serdar Kibar, “Faşizme karşı omuz omuza şiarıyla Kürt halkıyla ve HDP’yle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” derken, Demokratik Aleviler Derneği Başkanı Mustafa Karabudak ise, “Milyonların iradesini yok sayan bir zihniyeti kınıyoruz bu dava insanlık davasıdır” şeklinde konuştu.

İSTANBUL

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP hakkında kapatma davası açılmasını Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda gerçekleştirdiği açıklamayla protesto etti. Açıklamaya HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Oya Ersoy katıldı. Açıklamada “Barışı ve adaleti savunmak suç değildir. Ömer Faruk Gergerlioğlu halkın vekilidir” pankartı açılırken, “Gergerlioğlu’nu susturamazsınız, HDP’yi bitiremezsiniz HDP halktır”, “Yaşasın halkların ortak mücadelesi” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “HDP umuttur umut dimdik ayakta”, “Yaşasın devrimci dayanışma” ve “Berxwedan jiyane” sloganları atıldı.

‘Siyasi intiharları gerçekleşti’

Açıklamada ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı, “İnsan Hakları Eylem Planı” diyerek yola çıkanların insan haklarına saldırdığını belirtti. AKP’nin nerede bir hak ihlali varsa peşinden giden Gergerlioğlu’nun vekilliğini düşürerek bu planın ne olduğunu dünyaya gösterdiğini ifade eden Avcı, “Şu ana kadar övünerek deklare ettikleri şeyler hükümsüz kaldı. En son ellerinde parti kapatma kalmıştı onu da dün bitirdi ve siyasi intiharını gerçekleştirdi. HDP’yi kapatarak halk desteğini keseceklerini düşünüyorlar. AKP kapatılırsa paramparça olur. Değil yeni parti oluşturmak sokakta yürüyecek halleri kalmaz. Halklarımıza karşı işledikleri suçların bedelini ödeyecekler. Talimatla çalışan yargı gidecek ve bağımsız yargı karşısında hesap verecekler. Bu nedenle partimizin kapatılmaması demokrasi güçlerinin barışa olan inancıdır. İki hafta sonra gerek burada gerek Kürdistan’da meydanlara çıkarak AKP-MHP faşizmine gereken dersi verecek. 2 gün sonra faşizm ile hesaplaşacağız. O meydanlarda onları tarihin çöp sepetine atacağız. Dün AKP’nin siyasi intiharı gerçekleşti. Onlara geçmiş olsun diyoruz” dedi.

‘Çöküşlerini hazırlıyorlar’

Ardından konuşan Emekçi Hareket Partisi (EHP) Sözcüsü Özge Akman, “Alçakça bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bunun için bir araya geldik. Bu saldırılar bu topraklarda eşitlik mücadelesi yürütenleri, bizleri durdurmadı ve durduramayacak. AKP bir yıl ‘parti kapatmaları yasakladım’ der diğer yıl partileri kapatır. Bu ikiyüzlülükle kimse ayakta kalmadı. Bunlar da kalmayacak. Bilsinler ki kendi çöküşlerini hazırlıyorlar. Halkların mücadelesi kapatılamaz ve demokrasi mücadelesi dünyada olduğu gibi burada da sürecek. Bir kez daha HDP’nin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” diye konuştu.

İçi kof vaatler

Emek Partisi (EMEP) üyesi Alişan Doğan, “Gerek Gergerlioğlu kararı gerekse HDP’yi kapatma pratiği, AKP’nin sivil anayasa, reform ve İnsan Hakları Eylem Planı derken neyi kastettiğini de açık bir biçimde göstermiştir. Bütün bu vaatlerin içi koftur. Amaç HDP’yi hedefe koyarken esas olarak ülkedeki tüm emek ve demokrasi güçlerine gözdağı vermek, kısmi demokratik kazanımları ve siyasal özgürlükleri tek parti tek adam yönetimi uğruna berhava etmektir. Bu hamlenin, iktidar blokunu sağlama alacak anti demokratik bir seçim sistemi ile taçlandırılmak istendiği de ortadadır” dedi.

AKP’nin muhaliflere saldırarak kendi rejimini kurmak istediğine vurgu yapan Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) sözcüsü Perihan Koca da, “Bizler bu siyasi darbeyi boşa çıkarmak için mücadele ediyoruz. Bunu boşa çıkarmak için sokaklarda mücadele etmek gerekiyor. Gergerlioğlu da HDP de yalnız değildir. Yaşasın devrimci dayanışma” diye belirtti.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını ise KESK dönem Sözcüsü Hüseyin Özev okudu. AKP’nin İnsan Hakları Eylem Planı’ndan halk iradesine darbenin çıktığını belirterek, “Sivil darbeye karşı halk iradesini, demokrasiyi savunacağız” dedi.

Mücadeleye çağrı

HDP’ye yönelik kapatma davasını hatırlatan Özev, şöyle devam etti: “Ülkemiz kapatılan parti mezarlığına bir yenisinin eklenmesini hak etmemektedir” diyen Özev, “Sivil darbe uygulamalarına cevabımız daha fazla dayanışma ve birlikte mücadeleyi yükseltmek olacaktır. Demokratik, eşit, özgür bir ülke isteyen tüm kesimleri bu girişime karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza, geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

MA