Emekliler Dayanışma Sendikası: Yaşlılara karşı yaklaşımları ibretle izliyoruz

Emekliler Dayanışma Sendikası, koronavirüs salgınına ilişkin alınan tedbirlerin yaşlılara yönelik ayrımcı davranış ve söylemlere neden olduğunu bildirdi.

Yaşlılara karşı yaklaşımları ibretle izlediklerini bildiren sendika, bu durumu kınayarak verilen resmi mesajların yaştan bağımsız herkes için geçerli olması gerektiğini belirtti.

Fotoğraf: MA

Emekliler Dayanışma Sendikası, koronaviris salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında yaşlılara yönelik yaklaşımlara yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Açıklamada, “Gerçeklerden uzak ve bilimi reddeden resmi politikaların, empati gibi insani bir duyguyu tanımayan insan kılıklıların ülkemizi ve dünyayı sarsan salgın günlerinde yaşlılarımıza yaklaşımlarını ibretle izliyoruz” denildi.

‘Tedbirler yaştan bağımsız herkes için geçerli olmalıydı’

Koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla verilen resmi mesajların yaştan bağımsız herkes için geçerli olması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Avrupa’da resmi açıklamalar; ‘bağışıklık sistemi düşük ve kronik hastalıkları olan herkesin birinci derecede risk altında’ olduğu şeklinde yapıldı. Hangi hastalığın yaş baz alınarak kesin sınırları çizilebilir? Tıp biliminde böyle bir kural var mı? Beş kişiden birinin diyabet hastası olduğu, kalp krizi riskinin 40-45 yaşlara düştüğü, 13 milyon kişinin açlık sınırının altında ücretle çalıştırıldığı, dört milyonu aşkın genç insanın işsiz olduğu, sağlıklı ve dengeli beslenemediği gerçeği ortada duruyor.”

’Açıklamalar yaşlılara karşı ayrımcı davranışlar oluşturdu’

Açıklamada, koronavirüs salgını tedbirleri için yapılan ilk açıklamanın yaşlılar üzerinden yapılması eleştirildi. Açıklamada, “Bu durum 65 yaş üstündeki savunmasız insanları yük ve diğer insanlara karşı risk teşkil eden, genç insanları yaşlılara karşı ayrımcı davranışlarda bulunmaya ve kendi sağlıkları için risk oluşturduğunu düşünmeye yönlendirmiştir.” denildi.

’65 yaş üstü hala ücretli çalışıyor’

65 yaş üstü kişilerin topluma hedef gösterildiğine vurgu yapılan açıklamada, “65 yaş üstü çoğu insanımız toplumda aktif rol oynuyor, hala ücretli çalışıyor.” diye belirtildi. 65 yaş üstü kişilerin, gönüllü sosyal kültürel çalışmaları yönettiği, ebeveynler, eşler, yetişkin çocuklar özellikle engelli yaşayanlar, torunlar, hasta olanlar dahil olmak üzere aile üyelerine baktıklarına vurgu yapılan açıklamada, “Devletin yapması gereken görevleri yapıyorlar.” diye kaydedildi.

‘Yaşlılara karşı davranışları kınıyoruz’

Açıklamada, “Gerçekleri görmeyen bilimi, emeği ve tüm değerleri inkar eden resmi açıklamaları, toplumsal yaşam içinde yaşlılara karşı tutumları, davranışları, söylemleri şiddetle kınıyoruz.” denildi. Bilim Kurulunu, resmi açıklamalarını dinlediklerini ve uyguladıklarının belirtildiği açıklamada, “Evde kal Türkiye diyoruz!” diye kaydedildi.

Koronavirüs salgın günlerini kuşaklararası dayanışmayla, sevgiyle, güç birliğiyle atlatacaklarına inandıklarının ifade edildiği açıklamada, “Herkese sağlıklı yaşama ve yaşlanmalar diliyoruz.” denildi.