EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz oldu

Emek Partisi (EMEP) 9. Olağan Kongresi’nde genel başkanlığa Ercüment Akdeniz seçildi.

Akdeniz, Emek Partisi’nde kolektif önderliğin temel ilke olduğunu belirterek, bu görevi hep birlikte yürüteceklerini söyledi.

Ercüment Akdeniz EMEP Genel Başkanlığına seçildi

EMEP 9’uncu Olağan Kongresi, “Sömürüye, salgına, savaşa karşı birlik, dayanışma, mücadele” sloganıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Yapılan seçimde Ercüment Akdeniz parti genel başkanlığına seçildi. Genel Başkanlığı devreden Selma Gürkan, yeni dönemde görev alan Akdeniz’e, yeni ve yeniden görev alanlara çalışmalarında kolaylıklar diledi.

“İş, ekmek, özgürlük” sloganlarıyla kürsüye çıkan Akdeniz, “Selma Başkan’a, partime, fabrika ve işletme örgütleri toplamı olarak tüm örgütümüze, gençlik örgütümüze, kadın yoldaşlarımıza, yüzlerce birim örgütümüze bizi görevlendirdikleri için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

‘Emek Partisinde kolektif önderlik temel ilke’

Bunun bir bayrak devri olduğunu belirten Akdeniz, Emek Partisi’nde kolektif önderliğin temel ilke olduğunu ifade etti. Bu görevi hep birlikte yürüteceklerini dile getiren Akdeniz, şöyle konuştu:

“Ekonomik kriz, pandemi koşulları ve olabildiğince despotik baskıların altında 9. kongremizi gerçekleştiriyoruz. Sermayeye teşviklerin, işçi ve emekçilere acı reçetenin sunulduğu, yoksullara sürü bağışıklığının reva görüldüğü bir dönemdeyiz. Bu süreçte pandemiye karşı mücadelede hayatını kaybeden sağlık emekçilerini halk kahramanları olarak görüyoruz. Onların salgına yakalanmaması için gerekli önlemlerin alınmamasını eleştiriyoruz.”

Fabrikalarda giderek yayılan salgında emekçilerin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Akdeniz, “Kongremiz emekçilere bunu reva gören kapitalizmden hesap soracak bir kongredir” dedi.

‘Sosyalizm ihtiyacı pandemi sürecinde kendisini bir daha ortaya koydu’

İspanyol gribi zamanında Sovyetler Birliği’nin salgına karşı mücadelesini örnek veren Ercüment Akdeniz, “21. yüzyılın en büyük talihsizliği dünyanın sosyalizm, halk demokrasileri, güçlü sendikalar olmadan salgına yakalanmış olmasıdır. Sosyalizm ihtiyacı pandemi sürecinde kendisini tüm gerçekliğiyle bir daha ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

‘Kongremiz demokratik bir anayasanın tartışılması çağrısını da yapmaktadır’

AKP iktidarının Millet İttifakı ile HDP’yi “Anayasa tartışıyorlar” diyerek hedef göstermesini de eleştiren Akdeniz, şunları ifade etti:

“Anayasayı tartışmak terör faaliyetiymiş gibi medyada linç kampanyaları yürütülüyor. Burjuva partiler de son derece korkak biçimde ‘hayır tartışmıyoruz’ diyorlar. Tabii tartışacağız, bizim ihtiyacımız olan demokratik, halkçı, barajların ortadan kalktığı, işçi sınıfının siyasal ve sendikal bakımdan örgütlülüğü önündeki engellerin kaldırıldığı bir anayasadır. 9. kongremiz demokratik ve halkçı bir anayasanın tartışılması çağrısını da yapmaktadır.”

‘Gençler işçi sınıfının yanında yer alın’

Türkiye gençliğinin ülkeden umudunu kestiğine işaret eden Akdeniz, “Türkiye, diplomalı işsizler ordusu haline geldi. 6-7 yıl iş bulamayan gençler, kapı kapı gezerek bunalıma giriyor. Gençliğe çağrımız şu; örgütlenmeden, yan yana gelmeden bu ülkeyi değiştiremeyiz. Bu ülke umudu bitmiş bir ülke de değildir, alın teriyle çocuklarını büyütenlerin ülkesidir. Gelin işçi sınıfının yanında yer alın ve bu ülkeyi hep birlikte değiştirelim” dedi.

‘Mülteci ve göçmen bürosu kuracağız’

Türkiye’de 83 milyon adına siyaset yapmanın sona erdiğini söyleyen Akdeniz, ülkede 5 milyon mülteci yaşadığını ve Emek Partisi’nin ırkçılığa karşı kardeşlikten yana olduğunu vurguladı. Mültecilerin ucuz emek gücü olarak sömürülmesine karşı mücadele ettiklerini belirten Akdeniz, partilerinin mülteci ve göçmen bürosu kuracağını açıkladı. Suriye iç savaşının ve göçün 10’uncu yılında yurt çapında kampanyalar düzenleyeceklerini ifade eden Akdeniz, “Partimiz enternasyonel bir partidir. Göçmen işçileri bu sömürü cenderesinden kurtulmak için sosyalizme, siyaset yapmaya çağırıyor” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde alanlara çıkacak kadınları şimdiden selamladığını dile getiren Akdeniz, kadınlara yönelik şiddet sömürü ve baskıya karşı mücadeleyi yükselteceklerini dile getirdi.

Genel yönetim kurulu belli oldu

EMEP Genel Başkanlığına Ercüment Akdeniz’in seçildiği kongrede, Genel Yönetim Kurulu’na şu isimler seçildi:

Adile Doğan, Mehmet Arif Koşar, Arzu Erkan, Erkan Sarıoğlu, Gürsoy Turan, Halil İmrek, Hüseyin Deniz Ortakçı, İhsan Çaralan, İskender Bayhan, İsmet Dursun, Mehmet Türkmen, Mustafa Umut Yeğin, Nedim Köroğlu, Nuray Sancar, Orhan Kurul, Sedat Başkavak, Selma Gürkan, Sema Barbaros Durmuş, Sevda Karaca Demir, Seyit Aslan, Sinancem Alikoç, Şengül Karadağ Bayhan, Tarık Erkan, Tuncay Sağıroğlu, Veli Doğan, Yakup Aslandoğan.

Merkez Disiplin Kurulu’na ise Fevzi Ayber, İbrahim Akkaya, Kamil Tekin Sürek, Mazlum Sarısaltık, Mustafa Taşkale, Olcay Köroğlu, Olcay Ozak seçildi.

MA – ANKARA