EMEP MYK Üyesi Metin İlgün törenle uğurlandı

Hayatını kaybeden EMEP MYK Üyesi Metin İlgün mücadele arkadaşları, işçiler, gençler, sendika örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı çok sayıda kişinin katıldığı törenle memleketi Dersim’e uğurlandı.


Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden EMEP MYK Üyesi ve İstanbul İl Yöneticisi Metin İlgün için EMEP Tuzla İlçe Binası önünde tören düzenlendi. Törene, İlgün’ün ailesi, mücadele arkadaşlarının yanı sıra işçiler, gençler, sendika örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin de aralarında yer aldığı çok sayıda kişi katıldı. Tabutunun EMEP bayrağıyla sarıldığı törende, İlgün fotoğrafıyla birlikte “Devrimciydi, Komünistti, İşçi sınıfı davası için yaşadı! Mücadelemizde yaşayacak” pankartı taşındı. Konuşmaların yapıldığı kürsüde de “Mücadelemizde anılacak, anılarımızla yaşayacaksın” pankartı asıldı.

Uğurlama töreninde, “Metin Yoldaş Ölümsüzdür”, “Parti bayrağı daha daha yukarı”, “İş ekmek özgürlük”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” ve “Faşizme ölüm halka hürriyet” sloganları atıldı. Tören de kanser hastalığı nedeniyle dün tedavi gördüğü hastane de hayatını kaybeden EMEP üyesi Fazlı Aksoy da anıldı.


‘Bu uğurlama ayrılık değildir

Törende konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Dün Fazlı yoldaşımızı bugün de Metin yoldaşımızı bıraktığı mirasla gönderiyoruz. Zorlu koşulları yenerek geldiler. İşçi sınıfı davasına bağlı kalmış, sosyalizm yolunda yürümüşlerdir. İşçi sınıfının mücadelesi demokrasi mücadelesinde, kadınların hak arama mücadelesinde, gençlerin gelecek mücadelesinde ulusların mücadelesini kararlılıkla yürüteceğiz. Bu uğurlama bir ayrılık değildir. ‘Yıldızlar yoldaşın olsun’ diyorsak bu yıldızları gökte aramayacağız, işçi sınıfının bilincinde çakan ışıkta arayacağız!” diye konuştu.

İlgün 11 Kasım saat 13.00’te Dersim’in Pertek ilçesinde Köy Garajı Alanı’nda yapılacak törenin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Kaynak: Evrensel Gazetesi