Emine Ayna hakkında 18 yıla kadar hapis istemi

Demokratik Bölgeler Partisi eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna hakkında iki ayrı suçlamayla 18 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Emine Ayna

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna hakkında “örgütü üye olmak” ve “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla 9 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ayna hakkında daha önce açılan davayla birleştirilmesi talebiyle Ayna hakkında 2 ayrı suçlamayla hazırlanan iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, aynanın eş genel başkan sıfatıyla katıldığı eylem ve etkinlikler “silahlı terör örgütü faaliyeti olarak değerlendirildi.

İddianamede, Ayna’nın partisinin düzenlediği yürüyüşe katılması şu ifadelerle değerlendirildi:

“PKK/KCK’nın çağrıları üzerine Ayna, Nusaybin’deki güvenlik operasyonlarının engellenmesi ve teröristlere destek olma amacıyla yürüyüş gerçekleştirmiştir. Yürüyüşün kanuna uygun yapılmadığı hususunda uyarılara rağmen şüphelinin eylemine devam ettiği anlaşılmıştır.”

İddianamede ayrıca, Ayna hakkında aynı suçlamalarla devam eden davalarının olduğuna işaret edilerek hazırlanan iddianamenin diğer dava dosyalarıyla birleştirilmesi talep edildi.

9 ile 18 yıl arası hapsi istendi

Birleştirilmesi talebiyle hazırlanan iddianamede ise Ayna’nın sanığın “örgüte üye olmak” ve “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddialarından 9 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Ayna hakkında, daha önce “örgüt kurma ve yönetme” ile “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla 16 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezasına, mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep edilmişti.