Emine Şenyaşar adliye binasının temelini elleriyle kazdı: Adalet belki bu toprağın altında

“Adalet” nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar, ek adliye binasının temelini elleriyle kazıyarak “Nerede Celal’im, nerede Adil’im. Adalet belki bu toprağın altında.” diyerek ağıt yaktı.

AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu 2018 yılında eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, “adalet” mücadelesi sürüyor.

Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, sabahın erken saatlerinde geldikleri Şanlıurfa Adalet Sarayı önündeki bariyerler önünde “adalet nöbeti” eylemlerine 88. gününde devam ediyor.

Cumhuriyet Başsavcısına başvuruları bir kez daha reddedildi

Şenyaşar ailesi, nöbetlerini başlattıktan bir süre sonra adliye binasına girerek, Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşanan katliama ilişkin dava açılması ve savcının tespit ettiği 23 kişi hakkında işlem yapılması için Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek istedi. Ancak Şenyaşar ailesinin bir kez daha başvurusu reddedildi. 

Başvurularının reddedilmesi üzerine adliye bahçesine çıkan Emine Şenyaşar, fenalaştı. Adliye bahçesinde ağıtlar yakan Şenyaşar, “Allah’ım bu olanları görmüyor musun?” diyerek, yaşanan hukuksuzluğa isyan etti.

Muhabirin görüntü alması engellendi

Polis, MA muhabirinin görüntü almasını adliye bahçesi olmasına rağmen “müştemilatı” gerekçesiyle engellendi. Adliye bahçesinden çıkan Emine ve Ferit Şenyaşar, adliyenin yan tarafında kazılan ek adliye binası temelinin olduğu inşaat alanına geçti. 

‘Gelin bana yardım edin adalet burada beraber çıkaralım’

İnşaat temelinin bulunduğu yerde ağıtlar yakarak, elleri ile toprağı kazan Emine Şenyaşar, “Nerede Celal’im, nerede Adil’im. Adalet belki bu toprağın altında; kazıp çıkaracağım.” dedi. Emine Şenyaşar, elleriyle kazdığı toprağı kendi üstüne atmaya başlayınca oğlu Ferit Şenyaşar tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Emine Şenyaşar, “Gelin bana yardım edin. Gelin adalet burada beraber çıkaralım. Savcı, hakim yok. Gittiğimiz her yerden kovuluyoruz. Allah’ım sen yanlarına bırakma” dedi.

Emine Şenyaşar’ın ağıtları yankılandı

Uzun uğraşlar sonucunda annesi Emine Şenyaşar’ı ikna eden Ferit Şenyaşar, annesinin koluna girerek adiye binası önünde bulunan beton blokların önünde “adalet” nöbeti tuttukları kaldırımda oturmaya başladı. Emine Şenyaşar, burada da ağıtlar yakmaya devam etti.

Şenyaşar ailesi, sosyal medya hesapları Twitterda da, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı ve Uluslararası İnsan Hakları Gözlemevi’ni etiketleyerek, şu paylaşımda bulundu:

“Şanlıurfa Adalet Sarayı’nda ancak bu kadar hak, hukuk, adalet ayaklar altına alınabilir. ‘Türkiye hukuk devletidir’ ilkesini savunan yetkilileri buraya davet ediyorum. Burada yargı yolu ‘Eşedd-i  zulüm’ yapıyorlar.”

MA – URFA