Emine Şenyaşar’ın feryadı adliye önünde yankılandı

Şenyaşar ailesinin “adalet” talebiyle başlattığı oturma eyleminin 8’inci gününde adliye bahçesine girişi engellendi.

Adliye önünde gözyaşları içinde “Yeter artık öldük.” diyen Emine Şenyaşar’ın feryadı yankılandı.

Emine Şenyaşar Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemini sürdürüyor

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı kaybeden, bir oğlu ise tutuklanan Emine Şenyaşar, Şanlıurfa Adliyesi önünde “Adalet” talebiyle başlattığı oturma eylemini sürdürüyor.

Dün “kamu görevlisine hakaret etmek” iddiasıyla gözaltına alınan Emine Şenyaşar, serbest bırakıldıktan sonra yeniden oğlu Ferit Şenyaşar ile oturma eylemine devam etmişti. Eylemlerinde Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşme talebini yineleyen Şenyaşar ailesine, görüşme taleplerine ilişkin bugüne kadar olumlu yanıt verilmedi.

Ancak Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile sabah saatlerinde gelen Şenyaşar ailesinin adliye bahçesinde oturma eylemini sürdürmesine izin verilmedi. Şenyaşar ailesi, bunun üzerine oturma eylemini adliyenin giriş kapısına taşıdı.

Adliye önünde Emine Şenyaşar’ın feryadı yükseldi

Adliye önünden gözyaşları içinde feryat eden Emine Şenyaşar, “Yeter artık, öldük. Bu devletle öldük. Olmayan bu devletle öldük. Allah’ım yukarıda değil misin?” dedi. Şenyaşar ailesi, sosyal medya hesabı Twitterdan yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“Savcı adliye kapısından içeriye girmemizi de yasaklamıştır. Tüm dünya adalet çığlığımızı duydu. Adalet Bakanı sesimizi duymadı.”

Ne olmuştu?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti esnasında korumaları ve yakınlarının aileye ait işyeri ve hastaneye uzanan saldırıları sonucu, Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Adil ve Celal ile vekilin abisi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirdi. Olayda Mehmet, Ferit ve Fadıl ile birlikte toplam 8 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında yaralanan Fadıl Şenyaşar ve kardeşleri, tedavileri devam ederken gözaltına alındı ve sonrasında Fadıl Şenyaşar tutuklandı. Şenyaşar, halen Elazığ Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik odada tutuluyor. Olaydan 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da AKP’li vekilin abisi Enver Yıldız, 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olaydan 18 ay sonra ise Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sadece işyerinde yaşananlara olaya ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, aileye dönük asıl saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmedi. Yürüyerek gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde katledilen Hacı Esvet Şenyaşar’a ilişkin ise 2 buçuk yıldır henüz bir yargılama yapılmış değil.

İddianamede, tutuklu Fadıl Şenyaşar ve yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 13 kişiye, “öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalar yöneltildi. İddianame, Urfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, dava daha sonra “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’ya nakledildi.

Mütalaada, tutuklu Fadıl Şenyaşar’a bir kez “Kasten öldürme”, 8 kez “Kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 150 yıla kadar hapis cezası istendi. Enver Yıldız için ise “ağır tahrik ile öldürme” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcı dosyanın diğer sanıkları için ise basit yaralamadan ceza istedi.

Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6’ncı duruşmasında tanık Murat Kaya dinlendi. Olaydan üç gün sonra ifade veren tanık Kaya, ancak 2 buçuk yıl sonra dinlenmek üzere mahkeme huzuruna çıkarıldı. Bir sonraki duruşma 2 Nisan’a ertelendi.

Kaynak: MA