Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın ilk bölümü açıldı

Eminönü-Alibeyköy Tramvayı’nın Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı arasındaki ilk bölümü Kılıçdaroğlu, Akşener ve İmamoğlu’nun katıldığı törenle hizmete girdi.

Eminönü-Alibeyköy Tramvayı’nın Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı arasındaki ilk kısmı törenle açıldı.

İstanbul’da Eminönü-Alibeyköy Tramvayı’nın Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı arasındaki ilk kısmı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle açıldı.

Törende konuşma yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ne denmişti? ‘İstanbul kazanılamaz’, kazanıldı. ‘Hizmet edemez’, ediyorsunuz. ‘Para bulamaz.’ Beyler tefeci faizi ile borçlanırken siz değeri üzerinden kredi buluyorsunuz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada “Biz Millet İttifakı olarak kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz, kavgasız yaşamak istiyoruz. Birlikte kavgasız, huzur içinde, gelişmiş bir Türkiye, büyüyen bir Türkiye, güçlü bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz” sözlerini kullandı.

İmamoğlu: ‘Hedefimiz yılda 5 km metro hattı yapmak’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise tramvay hattının özelliklerini anlatarak, hattın saatte tek yönde 12 bin yolcu kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Haliç kıyısının tarihi ve turistik önemine vurgu yapan İmamoğlu, “Bugünkü tramvayın şöyle bir rolü olacak. Sirkeci’den Alibeyköy’e kadar bu bölgenin insanlarını taşıdığı kadar bu güzelim coğrafyanın turistik misyonuna da inanılmaz bir hizmet edecek. Biz tramvayın geçtiği bu yakayı, belirli bölgelere iskeleler inşa edip deniz ulaşımıyla beraber karşı yakayla buluşturarak oradaki müze ve etkinlik alanlarıyla da bir araya getireceğiz.” şeklinde konuştu.

İmamoğlu, ayrıca Haliç’in iki kıyısında toplam 3,1 milyon metrekarelik yeşil alanın da bölgenin doğası ve manevi yapısına uygun şekilde yeniden tasarlanacağını bildirdi.

Devam eden metro çalışmalarına da değinen İmamoğlu, hedeflerinin yıllık 5 kilometre metro hattı yapmak olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA