Emlakbank, eski genel müdüre verilen 694 bin TL’lik tazminatı savundu

Emlakbank, KİT Komisyonu toplantısında eski Emlakbank Genel Müdürü Aksu’ya 14 ay görev yaptıktan sonra 694 bin TL tazminat ödenmesinin “yasal” olduğunu savundu.

CHP’li Sertel, “Genel Müdüre neredeyse Cumhurbaşkanı’na eşdeğer maaş verilerek, görevden alınanlara astronomik tazminatlar ödenerek kamu kaynakları kişisel zenginlik yaratmak için kullanılır hale gelmiş.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Atila Sertel, 14 ay görev yaptıktan sonra 694 bin TL tazminat ödenen Emlakbank Genel Müdürü Deniz Aksu’ya ödenen tazminatı KİT komisyonu toplantısında gündeme getirdi.

Atila Sertel’in sorusunu yanıtlayan Emlakbank yönetimi ise Sayıştay’ın 4857 sayılı İş Kanununa göre işveren vekili ve yardımcılarının tazminat alamayacağı uyarısına rağmen Deniz Aksu’ya ödenen 694 bin TL ve dönemin genel müdür yardımcısına ödenen 217 bin TL’lik tazminatın yasal olduğunu savundu.

Sayıştay’ın ödemenin “yersiz” olduğunu belirttiğini ve geri alınmasını istediğini hatırlatan Sertel, Sayıştay’ın bu uyarılarına ve konuyu KİT Komisyonu’nda gündeme getirmelerine rağmen 14 ay için yapılan 694 bin TL’lik ödemenin banka yönetimince savunulmasını eleştirdi.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Atila Sertel

‘Ceplerini değil önce bankayı büyütmeye odaklansınlar’

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar içerisinde Emlakbank’ın aktif büyüklük açısından son sırada yer aldığına işaret eden Sertel, şunları ifade etti:

“Daha iki yıl önce faaliyet geçmiş olan Emlakbank, 62 olan şube sayısı ve 20.3 milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile ülkemiz bankaları içerisinde son sırada yer alıyor. Özel ve kamu bankalarının gerisinde olmasına rağmen yönetim kurulu üyeleri, üst düzey yönetimine ödenen maaşlara ve 12.5 milyon liralık reklam bütçesine bakıldığında çok daha büyük olan bankaları solladığı görülüyor. Öyle ki banka henüz büyüme evresine girmeden Genel Müdüre neredeyse Cumhurbaşkanı’na eşdeğer maaş verilerek, görevden alınanlara astronomik tazminatlar ödenerek kamu kaynakları kişisel zenginlik yaratmak için kullanılır hale gelmiş. Emlakbank yönetimine tavsiyem; ceplerini değil de önce bankayı büyütmeye odaklansınlar.”

Eski Emlakbank Genel Müdürü Deniz Aksu

‘Cumhurbaşkanı maaşına yetişmesine az kalmış’

Emlakbank Genel Müdürü’nün aynı zamanda yönetim kurulu üyesi de olduğunu ifade eden Sertel, “Emlakbank yönetim kurulu üyeliği için ödenen aylık ücret 18 bin TL. Genel Müdürlük görevi için verilen maaş da 51 bin 750 TL. Dolayısıyla Emlakbank Genel Müdürü’nün aylık geliri 69 bin 750 TL. Baktığınız zaman Bakan maaşının iki katı 88 bin lira olan Cumhurbaşkanı maaşına yetişmesine de az kalmış.” dedi.

‘Halkımızın vicdanına bırakıyorum’

14 ay görevde kalıp 694 bin TL tazminat ödenerek görevden alınan Deniz Aksu’ya maaş + yönetim kurulu üyeliği ücreti ve tazminat olmak üzere 14 ayda en az 1 milyon 500 bin lira ödeme yapıldığını ifade eden Sertel, “Bir devlet memuru ölünceye kadar çalışsa da bu paraları alması mümkün değil. Toplumun büyük kısmı açlık sınırının altında yaşarken, gençlerimiz iş bulamazken kamu kaynaklarının bu denli hor kullanılmasını halkımızın vicdanına bırakıyorum” dedi.

‘Bankacılık tazminatı olarak ödenmiştir’

Eski Genel Müdür Deniz Aksu’ya verilen 694 bin TL’lik tazminatı “yersiz” olarak niteleyen ve hukuki yollardan geri alınmasını isteyen Sayıştay’ın uyarılarına rağmen yapılan ödemeyi savunan Emlakbank yönetimi tarafından Sertel’e verilen cevapta şöyle denildi:

“…Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılarına sınırlı yetki tanındığı düşünüldüğünde bu kişilerin işveren vekilliği statüsü tartışmaya açık hale gelmiştir. …Tüm bu açıklamalara ek olarak ilgili kişilere ödenen tazminatlar iş güvencesi kapsamında ödenmemiş olup, bankacılık tazminatı olarak ödenmiştir.”

‘Genel Müdürümüze 51 bin 750 TL ödenmektedir’

Öte yandan Sertel’in yönetim kurulu üyelerine ödenen ücret ile birlikte Genel Müdür ve Genel Müdür yardımcısının aldığı maaşlara ilişkin sorusunu da yanıtlayan Emlakbank yönetimi, “25 Haziran 2021 tarihi itibarıyla Genel Müdürümüze 51 bin 750 TL ve Genel Müdür Yardımcılarımıza 44 bin 678 TL net ücret ödenmektedir. 22 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısında yönetim kurulu üyelerinin aylık net ücreti 18 bin TL olarak belirlenmiştir” dedi.

Yeni1Mecra