Emniyet saldırgana 1 ay önce silah ruhsatı verdi

İzmir HDP’ye saldırarak parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer emniyette verdiği ilk ifadesinde, saldırıyı aylar öncesinden planladığını anlattı.

Katil Onur Gencer’in kanlı eylemini gerçekleştirdikten sonra Deniz Poyraz’ın yerde kanlar içindeki fotoğrafını çekip, WhatsApp’ta durum fotoğrafı olarak paylaştığı ortaya çıktı.

İzmir’de HDP İl Örgütü binasını basıp, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı (38) öldüren katil Onur Gencer’in (27) işlediği cinayetin ardından polislerce binada gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü emniyette alınan ilk ifadesinde, saldırıyı aylar öncesinden planladığı anlaşıldı.

DW Türkçe’nin ifadesine ulaştığı Gencer, babasının tekel işçisi olarak emekli olduğunu, kız kardeşinin öğrenci olduğunu, herhangi bir parti dernek sendika üyeliğinin olmadığını, annesinin vefat ettiğini anlattı. Ailece İzmir’in Gaziemir ilçesinde ikamet edip, bekâr olduğunu ve askerlik yapmadığını ifade eden saldırgan, 2020 yılının ilk aylarında sağlık memuru olarak Suriye’nin Minbiç kentine gittiğini ve orada bir süre görev yaptığını söyledi.

Gencer, “Sağlık memurluğundan 2021 yılının Nisan ayında istifa ettim. Ancak şu an için açıkta görülebilirim, çünkü işe gitmiyorum” dedi.

‘Çocukluktan beri planlar yaptım’

Gencer, saldırıyı neden gerçekleştirdiğine yönelik soruya ise şu yanıtı verdi: “16 Haziran 2021 tarihinde intihar eden bir polis memurunun paylaşımı sonrasında PKK’lılar tarafından hakaret içerikli görüşmeler yaşadım. Benim ölmüş anneme ve bacıma sövüldü. Bunun üzerine ben de aynı söylemlerde bulundum. Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım. Olay doğaçlama yaşandı.”

Saldırıyı Ocak’ta planladı

Saldırıyı nasıl planladığını da anlatan Gencer, 2021 yılı Ocak ayı içerisinde İzmir İl HDP binasının adresini Google üzerinden öğrendiğini kaydetti.

Keşif için aynı binadaki kursa yazıldı

Gencer, keşif için İhsan Kayın İş Hanı’nın ikinci katında bulunan partinin bir üst katındaki “Perfect İngilizce” adlı kursa kayıt olduğunu da söyledi.

Geçen ay silah ruhsatı aldı

Gencer, ifadesinin devamında saldırını nasıl gerçekleştirdiğini şöyle anlattı: “Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, geçici ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim. Olay yeri olan HDP il binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK’lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim. Eylem sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım.”

Katlettiği Poyraz’ın görüntüsünü sosyal medyada paylaştı

Katil Onur Gencer’in kanlı eylemini gerçekleştirdikten sonra Deniz Poyraz’ın yerde kanlar içindeki fotoğrafını çekip, WhatsApp’ta durum fotoğrafı olarak paylaştığı ortaya çıktı. Sözkonusu paylaşımı TELE 1 tarafından servis edildi.

Katil Gencer’in numarasının kayıtlı olduğu bir kişi, fotoğrafı görünce ekran görüntüsü alarak TELE 1’e ulaştırdı. Saldırganın fotoğrafı “leş bir” ifadesi ile paylaştığı görüldü. 

MA / HABER MERKEZİ