Endonezya da 7.1 şiddetinde deprem

FOTO: Endonezya/ Sulawesi Adası 28 Eylül 2018 depreminden (AA)

Endonezya Meteoroloji İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG) verilerine göre, Cakarta eyaleti Jailolo kentinde 7,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere ölen ya da yaralananın olmadığı depremde hasar tespit çalışmaları sürüyor. Deprem sonrası Kuzey Maluku ve Kuzey Sulawesi eyaletini kapsayan bölgede ise son 8 saatte 5 ila 6,1 arasındaki büyüklükte 13 deprem meydana geldi.

Bölgede yaşanan deprem ve artçı sarsıntılara ilişkin gözlemlerinin sürdüğünü açıklayan BMKG yetkilileri, bölge halkına sakin kalmaları ve sadece yetkililerin açıklamalarına itibar etmeleri çağrısında bulundu.

Tsunami alarmı kaldırıldı

BMKG, Jailolo kentindeki 7,1 büyüklüğündeki deprem sonrası verilen tsunami alarmını da depremden yaklaşık 2 saat sonra kaldırdığını bildirdi. Öte yandan, ilk belirlemelere göre ölen veya yaralananın olmadığı Jailolo’daki depreme ilişkin hasar tespit çalışmaları sürüyor.

2018’de 4 bin 340 kişi hayatını kaybetmişti

Maluku eyaletinin başkenti Ambon’da, 26 Eylül’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde 36 kişi hayatını kaybetmişti. Endonezya’da, 28 Eylül 2018’de Sulawesi Adası’ndaki Palu Körfezi’nde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami ise, Donggala, Palu, Sigi bölgelerini etkilemiş ve 4 bin 340 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA