Engellenen Las Tesis protestosu Meclis’e taşındı

CHP’li milletvekili kadınlar, dünyaya yayılan ve yalnızca Türkiye’de polis tarafından engellenen Las Tesis protestosunu Meclis’e taşıdı ve Süleyman Soylu’yu şarkının sözlerini okuyarak protesto etti.

Şilili feminist kolektif Las Tesis aktivistlerinin erkek şiddetine karşı başlattığı ve tüm dünyaya yayılan Las Tesis dansın Türkiye’de gerçekleştirilmek istenmesi gözaltılar ile sonuçlandı. İstanbul ve Ankara’da kadınların protestolarına müdahale eden polisler, kadınları gözaltına almıştı.

Yaşanan engellemelere tepki gösteren CHP’li kadın milletvekilleri ise Las Tesis protestosunu bütçe görüşmelerinin sürdüğü TBMM’ye taşıdı.

İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında konuşan CHP’li Sera Kadıgil, “Şili’de başlayan ve dünyanın her yerinde kadına karşı şiddete dikkat çekmek için yapılan bir dans var. Adı Las Tesis. Bu eylemi yapmak için dokunulmaz olmanız gereken tek ülke ise sayenizde Türkiye oldu. Şimdi kadın milletvekilleri olarak şiddet gören, öldürülen tüm kadınlar adına size iki çift lafımız var.” dedi.

Kadıgil’in konuşmasının ardından CHP’li milletvekili kadınlar Las Tesis’in sözlerini Meclis sıralarına vurarak hep birlikte söyledi.