‘Engellilerin istihdam sorunları büyüyor’

Körler Federasyonu Başkanı, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle yaptığı açıklamada, sakatların iş bulma sıkıntısının arttığına dikkat çekerken, körler için beyaz baston üretim ve dağıtımının sosyal güvenlik kurumunca yapılmasını istedi.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası. Hafta vesilesiyle engelli yurttaşların sorunları yeniden gündeme gelirken en çok da iş bulamama sorunu ağır basıyor.

Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Süha Sağlam, hafta dolasıyla yayınladığı mesajında, bu haftanın engellilerin yaşadığı sorunların kamuoyunun gündemine taşınması, bu sorunların çözümü konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması ve engellilik olgusunda farkındalık düzeyinin artırılmasının önemine işaret etti. 

Pandemi sakatları yoksullaştırdı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle engellilerin işlerini kaybetmeye başladığını birçok engellinin yeterli sağlık hizmeti alamadığını, engelliler arasında yoksulluk oranının yükselmeye başladığını öne süren Sağlam, bu konuda eksikliklerin vakit geçirilmeden giderilmesini talep etti.

Engellilerin erişilebilirlik konusunda sorunlarının pandemi sürecinde artarak devam ettiğini bildiren Sağlam, “Bu kapsamda, zaten erişilebilir olmayan eğitim materyallerine, ek olarak uzaktan eğitime geçişle birlikte özellikle görme engellilerin eğitime ulaşma olanakları iyice ortadan kalkmaya başlamıştır. Kent içi ve kentler arası ulaşım ağları ve araçları erişilebilir olmaktan uzak olmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

İstihdam sorunları arttı

Körler Federasyonu Başkanı Sağlam, engellilerin taleplerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Engellilerin istihdam konusundaki sorunları artarak devam etmektedir. Kamuda açık bulunan engelli kadrolarının hemen doldurulması için EKPSS puanına göre atama yapılması ve 2020 EKPSS’nin bir an önce yapılması gerekmektedir. Kamuda çalışan engellilerin aldıkları eğitime ve uzmanlıklarına uygun kadrolara atanmaları sağlanmalıdır. Engellilerin özel sektörde gerçek anlamda istihdam edilebilmeleri için kamu, denetim görevini önemseyerek yerine getirmelidir.”

Sağlık hizmetlerinden sorun var

Kurum bakımına ve sağlık hizmetine gereksinim duyan ağır engellilerin erişilebilir kurumlarda bakımlarının sağlanmasının önemini vurgulayan Sağlam, gerekli sağlık hizmetlerini ivedilikle almaları ve bu kurumların şeffaf bir biçimde denetimlerinin yapılması gerektiğine dikkati çekti. 

Beyaz baston yasası talebi

Sağlam, “Görme engellilerin toplumsal yaşama bağımsız bir şekilde katılabilmeleri için en gerekli araçlardan olan ve görme engellilerin bağımsızlık sembolü olarak kabul edilen beyaz baston üretimi, dağıtımı, sosyal güvenlik sistemince sağlanması ve kullanımı konusunda yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla bir Beyaz Baston yasası mutlaka çıkarılmalıdır.” taleplerini paylaştı. 
AA – ANKARA