Enis Berberoğlu yeniden milletvekili oldu

TBMM Genel Kurulu’nda Enis Berberoğlu hakkında verilen “infazın durdurulması” kararının okunmasının ardından yeniden milletvekili oldu.

Fotoğraf: AA

TBMM Genel Kurulu toplandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin, Enis Berberoğlu hakkında verdiği “yeniden yargılama ve infazın durdurulması” kararı ile ilgili Başkanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulunda okundu.

Kararın okunmasının ardından Berberoğlu milletvekili vasfını yeniden kazandı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Başkanlık tezkeresini basın mensuplarına gösterdi.

AYM iki kez ihlal kararı verdi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez ihlal kararı vermesi üzerine savcılıktan görüş istemişti. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcısı, hazırladığı mütalaayı İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesine sunmuştu. Mütalaada şu ifadelere yer verilmişti:

“Sonuç olarak Anayasa Mahkemesinin 21 Ocak 2021 tarihli kararında da belirtildiği üzere sanık Kadri Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılamanın kabulü, hakkında verilmiş mahkumiyet hükmüne ilişkin infaz işlemlerinin durdurulması, sanığın hükümlü statüsü sona erdirilerek hakkında yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi ve sanık Kadri Enis Berberoğlu hakkında TBMM’den dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke düzenlenmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur.”

14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen yeniden yargılama talebinin kabulüne ve infazın durdurulmasına karar vermişti. Mahkeme ayrıca daha önce Berberoğlu hakkında verilen kesinleşmiş hapis cezasının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına da hükmetmişti.

Kaynak: AA