EPDK’den İGDAŞ’a fatura soruşturması

EPDK, mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiği gerekçesiyle İGDAŞ hakkında soruşturma başlattı.

EPDK Başkanı Yılmaz, faturalarda şüphesi olan vatandaşların internet üzerinden kendilerine başvurabileceğini belirtti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş.(İGDAŞ) hakkında başlattıkları soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, salgın döneminde özellikle karantina bölgeleri için kıyasen fatura uygulamasına geçildiği hatırlatıldı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; EPDK’nin açıklamasında, İstanbul’da ikamet eden doğal gaz abonelerinden yoğun şekilde gelen yüksek fatura şikayetlerinin tek tek incelendiği belirtilerek, İGDAŞ’ın mevzuata aykırı sürelerde abonelere fatura düzenlediğinin tespit edildiği kaydedildi.

’40-45 günlük fatura kesildi’

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğine göre abonelere kesilecek faturaların kapsamının ortalama 25 günden az 35 günden fazla olmaması gerektiğinin hatırlatıldığı açıklamada, İGDAŞ’ın vatandaşlara 40-45 günlük fatura kestiği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Gelen şikayetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma başlattık, gerekeni yapacağız.” dedi.

Vatandaşlar faturalarıyla ilgili başvuruda bulunabilir

“Vatandaşımız rahat olsun, bize güvensin. Onlara bir cep telefonu, bir mail kadar yakınız.” diyen Yılmaz, faturalarda şüphesi olan vatandaşların internet sitesi üzerinden kendilerine başvurmasını istedi. Şikayetleri tek tek inceleyerek gerekli adımları attıklarını belirten Yılmaz, “İGDAŞ soruşturması sonucunda da Kurulumuz mevzuata aykırılığı sabit görürse gerekli yaptırımları uygulayacağız.” diye kaydetti.

AA – ANKARA