Erbaş, bayram hutbesi için bir kez daha minbere kılıçla çıktı

Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasının ardından ilk Ramazan Bayramı namazı kılındı.

Bayram namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bir kez daha minbere kılıçla çıktı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Fotoğraf: AA

Müzeye dönüştürülmesinin ardından 24 Temmuz 2020 tarihinde yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde ilk Ramazan Bayramı kılındı. Sabah namazı ve Ramazan Bayramı namazını kılmak isteyen vatandaşlar erken saatlerden itibaren camiye geldi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında içeriye sınırlı sayıda kişi alınırken vatandaşların bir bölümü de cami avlusu ve meydanda saf tuttu.

Erbaş minbere bir kez daha kılıçla çıktı

Sabah namazı sonrası Kur’an-ı Kerim okunurken, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, dua yaptırdı. Bayram namazını ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Erbaş, bir kez daha minbere kılıçla çıktı.

‘Mescid-i Aksa özgür oluncaya kadar bayram hüzünle geçecektir’

İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırısına değinen Erbaş, “Dinlerin, dillerin, kültürlerin, medeniyetlerin sembol şehri talan edilmektedir. Masum Filistinli kardeşlerimiz zorla evlerinden çıkarılmakta, katliamlara maruz kalmaktadır. Dolayısıyla Filistin ve Mescid-i Aksa tamamen özgür oluncaya kadar her bayram hüzünle geçecektir.” dedi.

Erbaş, Kudüs’te işgal ve zulmü engellemenin, İslam coğrafyasında huzur ve güvenliği temin etmenin ve daha güzel bayramlar yaşamanın yegane yolunun Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi olduğunu söyledi.

Bu sene de salgın sebebiyle bayram günlerinde bir araya gelemeyecek olmanın burukluğunun yaşandığını ifade eden Erbaş, “Evimizi tam bir bayram yeri yapalım. Yüzümüzde tebessüm, dilimizde tatlı söz ve kalbimizde muhabbet karar kılsın. Bayramı kırgınlıklarımızı gidermeye vesile kılarak birbirimize olan sadakatimizi ve muhabbetimizi yeniden tesis edelim.” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan da bayram namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kıldı.

Kaynak: AA