Erbaş: Kobanê Davası demokrasi güçleriyle bağımızı koparmak içindir

HDP PM üyesi Doğan Erbaş, Kobanê Davasının “HDP’yi suç işleyen bir parti gibi gösterip Türkiye’nin diğer demokrasi güçleri ile buluşmasını engellemek için açılan siyasal bir dava” olduğunu söyledi. 

Yeni1Mecra’nın canlı yayınına konuk olan HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Av. Doğan Erbaş, hazırlanan iddianameyle HDP’nin kapatılması davasına argüman üretilmeye çalışıldığını söyledi. Erbaş, “ 3530 sayfadan oluşan bu iddianame 3 iş günü içinde kabul edilmiş. Dava UYAP’a yüklendikten sadece 18 dakika sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız twit attı. Dava açıldığını söylüyor, isimler sayıyor. ‘Bunlar hesap verecek’ diyor. Daha kimsenin haberi yok” diye konuştu. 

HDP MYK kararına ilişkin atılan twitinin “eyleme çağrı” olarak sunulmaya çalışıldığını hatırlatan Erbaş, “AİHM bu twit ile ilgili olarak düşünce açıklaması olarak değerlendirdi, eylem çağrısı olarak ele almadı. Bu dikkate alınmadan dava açıldı” dedi.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “özel olarak atanmış bir heyetin davayı adil olarak yürütemeyeceği” sözünü anımsatan Erbaş, şöyle devam etti:

Doğan Erbaş

“Soylu ve Fahrettin Altun birinci duruşma öncesinde açıklama yaptı. İkinci duruşma için de AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta duruşmaya gelerek yargılamayı etkilemeye çalıştı. HDP’ye açılan davaya gerekçe oluşturmak için bu davayı açtılar. HDP’yi 2023 seçimleri öncesinde denklemin dışına çıkarmak istiyorlar. Yine çeşitli kesimlerle bir araya gelmesini önlemek amacıyla bu dava yürütülüyor.”