Erdoğan: Aşılama Perşembe veya Cuma başlayacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamaların, vaka sayısının düşmesiyle kademeli olarak azaltılacağını söyledi.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: “Bunların dertleri milletledir, milli iradeyledir, milletin tercihleriyledir.”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin Türkiye’ye sıçramasıyla birlikte hızlıca hazırlandıklarını ileri süren Erdoğan, “Zaten güçlü olan sağlık altyapı ve sistemimizi açtığımız yeni hastanelerle tahkim ettik. Tüm kesimlere yönelik nakdi hibe ve destek programları başlattık. Ekonomide aldığımız tedbirlerle salgının gelişini geciktirerek yüzde 4,5 büyüme oranına ulaştık. Yılın ikinci çeyreğinde ise salgın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de derinden hissedildi” dedi.

Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı

Cumhurbaşkanının “milletin yarısından fazlasının doğrudan iradesiyle” belirlendiğini söyleyen Erdoğan’ın hedefinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vardı. Erdoğan, “Bizzat kendisi bir kaset komplosuyla iş başına gelen ve orada kalmayı başaran bir siyasi partinin sözde Genel Başkanının sancısının sebebi de budur. Bunların dertleri milletledir, milli iradeyledir, milletin tercihleriyledir. Her hafta toplumumuzun bir kesimini hedefe koyarak kendi çapsızlıklarını, parti içi skandallarını örtmeye çalışıyorlar. Teröriste terörist demekten bile aciz bu sözde genel başkanı öncelikle CHP seçmeninin sağduyusuna, sonra aziz milletimize emanet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye kuraklıkla yüz yüze’

Mevsim normallerinin altına düşen yağışların Türkiye’yi kuraklık tehdidiyle yüz yüze bıraktığını belirten Erdoğan, “Halihazırda barajların bir kısmının neredeyse tamamen boşaldığı, diğerlerinde su seviyesinin düştüğü bir dönemden geçiyoruz. Böylesine büyük bir kuraklık tehdidi karşısında hep birlikte tedbir almamız gerekiyor. Her alanda tasarrufu esas alan bir anlayışla hareket etmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizdeki suyun 3’te 2’sinden fazlası tarımda kullanılıyor. Yer altı barajlarına da başlamış vaziyetteyiz. 18 yılda 600 baraj, 590 HES, 262 içme suyu tesisi inşa ettik. Bu yıl içinde depolama alanlarımızın hacmini 180 milyar metreküpe hedefliyoruz” diye belirtti.

Kısıtlamalar

Kabine Toplantısı’nın en önemli gündeminin koronavirüs ile ilgili gelişmeler olduğunu ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: “Salgın tedbirlerinin esnaflarımız, öğrencilerimiz, çalışanlarımız başta olmak üzere yol açtığı sıkıntıları yakinen biliyoruz. Kalıcı bir çare bulana kadar hayatımızı kendimizi salgından koruyacak tedbirlerle sürdürmeye mecburuz. Bunların en başında temizlik, maske ve mesafe geliyor. Vaka sayısının belli bir rakamın altına düşmesiyle birlikte kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız. Her bireyin kendi tedbirlerini sıkı şekilde sürdürmesi şarttır.”

Aşı

Kovid-19 aşısına dair de konuşan Erdoğan, “Çin menşeli aşıyı ülkeye getirmeye başladık, 3 milyon doz aşı ülkemize geldi. Alman menşeli bir aşıyla ilgili anlaşmamızı yaptık, nihai kararı henüz karşılıklı olarak vermiş değiliz. Aşıların kullanıma sunulabilmesi için gereken test süreci tamamlanır tamamlanmaz uygulamasına geçilecektir” diye belirtti.

Erdoğan, ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Sayın bakan, herhalde bu hafta sonuna kadar buna başlayacağız değil mi?” dedi. Koca’dan yanıt alan Erdoğan, “Perşembe veya Cuma olur diyor. İnşallah bu kampanyamız başlamış olacak. En önemlisi kendi aşımızı geliştirme çalışmalarıdır. Çok sayıda üniversitemiz, kuruluşumuz ve firmamız yoğun bir gayret içindedir” şeklinde konuştu.

MA