Erdoğan: Askerlerimize zarar gelmesi halinde Rejim güçlerini vuracağız

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, İdlib’de askerlere en küçük bir zarar gelmesi halinde bugünden itibaren Rejim güçlerini her yerde vuracaklarını ilan etti.

Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun “Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır.” sözlerine karşı ise, “FETÖ’nün en önemli siyasi ayağı bizatihi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi ve ekibidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu – AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasının büyük bölümünü ağırlıklı olarak İdlib’deki gelişmeler ve “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarına ayırdı.

‘Türkiye bu duruma seyirci kalmayacaktır’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Erdoğan, önceki gün rejim güçlerinin İdlib’deki saldırısında hayatını kaybeden asker sayısının 14 yaralı sayısının ise 45 olduğunu belirtti. İdlib’de rejim ve Ruslar ile yine rejimle birlikte harekat eden güçlerin çoğu saldırılarının doğrudan sivil halkı hedef aldığını belirten Erdoğan, “Amaç kolayca işgal etmek için bölge halkını ülkemiz sınırlarına doğru hareketlenmeye zorlayarak sahayı tamamen boşaltmaktır.” dedi.

‘Bize verilen sözler yerine getirilmedi anlaşmalara uyulmadı’

Bugüne kadar yapılan anlaşmalara, verilen sözlere riayet edilmesini bekleyerek en az fiili müdahaleyle süreci yönetmeye çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, “Ama bize verilen sözler yerine getirilmediği gibi anlaşmalara da kimse uymuyor. Üstelik bir süredir bu saldırılar doğrudan askerlerimizi, dolasıyla doğrudan Türkiye’yi de hedef almaya başladı.” diye konuştu.

‘Karada havada ne gerekiyorsa yapacağız’

Erdoğan, şöyle konuştu: “Şubat ayının sonuna kadar rejimi Soçi muhtırası sınırları dışına yani gözlem noktalarımızın gerisine çıkartmakta kararlıyız. Bunun için karada ve havada her ne gerekiyorsa çekinmeden, tereddüt etmeden, hiçbir oyalamaya meydan vermeden bunu yapacağız.”

‘Rejim güçlerini her yerde vuracağımızı ilan ediyorum’

Erdoğan şöyle konuştu: “Bu süreçte gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde bugünden itibaren İdlib ile ve Soçi muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum. Türkiye’yi hedef alan herkes, bunun bedelini sadece saldırı alanında değil, her yerde ödeyeceğini bilmelidir.”

Erdoğan, konuşmasının devamında “Milletimden, ülkemizin Suriye’deki mücadelesine” desteğini artırarak sürdürmesini beklediğini belirtti.

‘FETÖ’nün siyasi ayağını açıklıyorum’

Erdoğan konuşmasına “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmasıyla devam etti. Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu kast ederek “Bu şahıs, son günlerde FETÖ’nün siyasi ayağı diye esip gürlemeye başladı. Madem bu kadar istiyor, bugün burada FETÖ’nün siyasi ayağını açıklıyorum.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun kendilerine çamur atmaya çalışırken elinde çamurla yakalandığını belirten Erdoğan, “Çünkü bu ülkede FETÖ’nün en önemli siyasi ayağı bizatihi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi ve ekibidir.” diye konuştu.

‘FETÖ’yü suç örgütü ilan eden benim’

Bunu tüm delilleriyle anlatacağını belirten Erdoğan, FETÖ ile davalarının asla kişisel olmadığını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim davamız ülkemiz ve milletimizin hakkını, hukukunu, geleceğini koruma davasıdır. Geçmişte irtica ile mücadele bahanesiyle bu ülkenin, milletin değerlerine yönelen saldırılara nasıl karşı çıktıysak, FETÖ tehdidi ortaya çıktıktan sonra da bu yapıya karşı aynı kararlılıkla mücadele ettik. Daha önce CHP güdümlü vesayete eyvallah etmediğimiz gibi ardından gelen FETÖ vesayetine de teslim olmadık. Bu yapıyı suç örgütü olarak ilan eden ve o Milli Güvenlik Kurulu kararının altında imzası olan benim.”

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun FETÖ ile mücadele konusunda atılan her adımda hükümetin karşısında yer aldığını savundu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dün partisinin grup toplantısında “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmasını sürdürmüştü. Kılıçdaroğlu, “Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır.” demişti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ayrıntılarına sitemizin şu linkinden ulaşılabilir: https://yeni1mecra.com/kilicdaroglu-devleti-fetoye-teslim-eden-erdogandir/