Erdoğan: Böyle bir imtihanı milletçe biz hep sabırla eda etmiş bir milletiz

Elazığ Sivrice’de 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklükleri 1,0 ile 5,1 arasında değişen 505 artçı depremin meydana geldi.

Elazığ ve Malatya’daki arama kurtarma çalışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgeye gelerek, “Böyle bir imtihanı milletçe biz hep sabırla eda etmiş bir milletiz” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar ile Elazığ’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremde yaşamını yitiren anne Ayşegül Civelek ile oğlu Muhammet Salih Civelek’in Mevlana Camisi’ndeki cenaze törenine katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırdığı cenaze namazın ardından Erdoğan, “Rabbim mekanlarını cennet eylesin, cennetinde bizleri buluştursun.” ifadesini kullandı.

Bu tür afetlerin büyük bir imtihan olduğuna işaret eden Erdoğan, “Böyle bir imtihanı milletçe biz hep sabırla eda etmiş bir milletiz. Bu konuda Müslüman olmanın, bu noktada teslimiyetin hep en güzel örneklerini vermişiz” diye konuştu.

“Bu kardeşlerimiz, inanıyorum ki Rabbimin cennet müjdesine kavuşanlardan” ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

TOKİ devreye girecek

“Sabi, zaten o günahsız. Anne hakeza öyle. Biz devlet olarak, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar inşallah yapıyoruz, yapacağız. Bütün bu enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek ve bunun yanında da tabii ki bu enkazları kaldırarak, bir diğer taraftan da inşallah gerek köylerde gerek mahallelerdeki bu yıkımların yerine de süratle TOKİ olarak hemen adımlarımızı atıp, yapılması gerekenleri yapacak ve kimseyi de aç, açıkta inşallah bırakmayacağız. Ben sizden şunu rica ediyorum; hiç dedikodulara kulak asmayın. Kimsenin olumsuz, menfi propagandalarına kulak asmayın.”

Erdoğan, konuşmasının sonunda vefat eden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek, ruhlarına Fatiha okunmasını istedi.

Erdoğan, Elazığ’dan sonra Malatya’ya geçti.

Sosyal medyaya soruşturma var

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, dün Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremle ilgili sosyal medyada yer alan provokatif içerikli paylaşımlara ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Yardımlar AFAD koordinesinde olacak!

AFAD’dan yapılan açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarından ve bazı vatandaşlardan sosyal medya mecralarında yardım talebinde bulunduğunun gözlemlendiği ifade edildi.

İhtiyaçların Cumhurbaşkanlığının bildirdiği çerçevede, AFAD Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yardım yapmak isteyenlerin bu konudaki istek ve hassasiyetlerini anlıyoruz. Ancak herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve vatandaşlarımıza çağrımız, ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin toplama ehliyetinin AFAD Başkanlığı koordinesinde olduğunu hatırlatırız.”

Bu arada AFAD, Elazığ Valiliği emrine 2 milyon lira, Malatya Valiliği emrine 2 milyon lira olmak üzere toplam 4 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdi.

Erdoğan Elazığ’da enkazları yerinde inceledi.

DASK: En kısa sürede hasar tespitine başlayacağız

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) yapılan açıklamada da “Çağrı merkezimiz ve internet sitemiz üzerinden hasar ihbarları alıyor; deprem bölgesindeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şu ana kadar 750’ye yakın ihbar aldık. Bölgede kurtarma çalışmaları sürerken biz de eksperlerimizle birlikte hasar tespitine en kısa sürede başlamak için gerekli organizasyonu yürütüyoruz” bilgisi verildi. AA