Erdoğan: Bundan sonrası Putin ve ekibine ait

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus muhataplarla gerçekleştirdikleri yoğun görüşmeler sonucunda İdlib’de yeni bir ateşkes için Moskova’da imza attıklarını belirterek, “Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası Sayın Putin ve onun ekibine ait.” dedi.

Erdoğan, Demirtaş’ın kitabından uyarlanan tiyatro oyunu üzerinden ise “Ana muhalefet, bunların ikizi durumunda olan, malum parti ile tiyatro izliyor.” diyerek CHP’lilere HDP üzerinden yüklendi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan – AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda konuştu.  Erdoğan, Suriye’den Libya’ya kadar Türkiye sınırları dışında attıkları adımların ülke güvenliği ve çıkarlarını korumaya yönelik olduğunu savundu. Erdoğan, “Hem Suriye’de hem Libya’da hem de Irak’ta son dönemdeki gelişmelerle tarihimizin, medeniyetimizin, ahlakımızın ve elbette ülkemizin bekasının gerektirdiği her şeyi yapmakta kararlıyız.” dedi.

‘Macera peşinde değiliz’

Suriye’de, Libya’da, Akdeniz’de macera peşinde olmadıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Bizim tek amacımız kendimizin ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, geleceğini korumaktır. Türkiye’nin güvenliğinin Libya’nın, Suriye’nin, Irak’ın, Balkanlar’ın, Kafkasya’nın güvenliğinden geçtiğinden hala anlamamış olanlara diyecek bir sözümüz bulunmuyor. Ama hamdolsun milletimiz bu gerçeği görüyor ve bizi destekliyor.”

Erdoğan, Suriye’de gerçekleştirilen harekatlarla Türkiye sınırları boyunca kurulmaya çalışıldığını söylediği “terör koridorunu” parçalayıp attıklarını savundu. Erdoğan, “Suriye’deki gelişmeler bizim için beka meselesi vasfını sürdürdüğü müddetçe geri adım atmamız mümkün değildir.” dedi.

‘Güvenli bölge teklifi için adım atılmıyor’

400 bini bulan İdliblinin Türkiye sınırlarına doğru harekete geçtiğini belirten Erdoğan, yaklaşık 4 milyon Suriyeli’ye ise ev sahipliği yaptığını belirtti. Eski ABD Başkanı Barack Obama’ya “güvenli bölge” teklifi yaptığını, ABD Başkanı Donald Trump ile de bunları konuştuğunu belirten Erdoğan, “Ama hep lafta. ‘Hadi yapalım.’ diyoruz ama adım atılamıyor.” dedi.

İdlib’teki süreci Rus muhataplarla gerçekleştiriyoruz’

İdlib’teki süreci “Karşımızda halkının tamamını temsil eden meşru bir yönetim olmadığı için” Rusya ile yürüttüklerini söyleyen Erdoğan, Rus muhataplarla gerçekleştirilen yoğun görüşmeler sonucunda, İdlib’de yeni bir ateşkes ilanına muvaffak olduklarını söyledi. Ateşkesin, Türkiye sınırlarına gelen 400 bin insanın yeniden kendi evlerine dönmesini sağlayacak şekilde yürütülmesinin şart olduğunu belirten Erdoğan, “Gerekirse rejimin ateşkesi bozma girişimlerini bizzat önlemekte kararlıyız.” dedi.

‘Bundan sonrası Sayın Putin ve ekibine ait’

Ateşkesi yazılı hale getirmek amacıyla dün Moskova’da görüşmeler yapıldığını belirten Erdoğan, “Darbeci Hafter önce ‘evet’ dedi ama sonra ne yazık ki maalesef Moskova’yı terk etti, kaçtı. Ama heyetimiz oradaki o dürüst duruşunu sergileyerek imzasını attı ve şu anda belge, evrak, her şey bizim elimizde. Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası Sayın Putin ve onun ekibine ait.” diye konuştu.

Erdoğan, meselenin Pazar günü Berlin’de yapılacak zirvede Türkiye’nin yanında Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya, İtalya, Mısır, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılımıyla liderler düzeyinde değerlendireceklerini söyledi.

CHP’ye ‘Devran’ oyunu ve HDP üzerinden tepki

Erdoğan, konuşmasının devamında CHP’ye HDP üzerinden yüklendi. Erdoğan, “Ana muhalefet, bunların ikizi durumunda olan, malum parti ile tiyatro izliyor.” diyerek HDP’den “malum parti” olarak bahsetti. Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş için ise “Terörden cezaevinde yatan şahıs” olarak bahseden Erdoğan, Demirtaş’ın “Devran” isimli kitabından uyarlanan tiyatro oyununu kastederek “Kalkıp bunu birlikte izliyorlar” dedi.

Erdoğan, “Eğer sıkıyorsa Diyarbakır’a git, oradaki annelerin gözyaşlarına ortak ol. Onların yavrularını da beraber, omuz omuza, dirsek temasında yürüdüklerin kaçırdı. Haydi git oraya. Niye gidemiyorsun? Onların böyle bir derdi sıkıntısı yok, onlar sadece işte katillerle, zalimlerle beraber omuz omuza yürürler.” dedi.