Erdoğan Diyarbakır’da konuştu: Bir başka Diyarbakır inşa ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da tarihi Kurşunlu Cami’nde kıldığı cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu.

Suriçi’nde çatışmalar sonrası yıkılan binaların yerine yapılan ve tepki çeken konutların yerel mimari ile inşa edildiğini savunan Erdoğan, “Bir başka Diyarbakır inşa ediyoruz, çok çok güzelleştirilmiş bir Diyarbakır’ı inşa ediyoruz.” dedi.

Erdoğan, şu anda Diyarbakır’da aşılamadaki isteksizliği de ne yapıp yapıp gidereceklerini söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “toplu açılış töreni” için geldiği Diyarbakır’da, sabah saatlerinde başlayan polis ablukası sürüyor. Urfa, Malatya, Bingöl, Elazığ, Mardin, Batman, Muş, Siirt ve Şırnak’tan binlerce polis, yüzlerce otobüsle kente taşınarak, Erdoğan’ın geçiş güzergahı olan Diyarbakır Havaalanı’ndan başlayarak Kamışlo Bulvarı, Çevlik, Urfa, Elazığ Caddesi ile Sur ilçesi ve valilik çevresindeki cadde ve sokaklara yerleştirildi.

Söz konusu güzergahtaki kavşaklara da çok sayıda zırhlı araç yerleştirildi, kaldırımlara da belli mesafelerde polisler bekletiliyor. Dağkapı Meydanı ve Sur içindeki bazı direklere Erdoğan’ın fotoğraflarının asıldığı görüldü. Sur ilçesinde önlemler alan polislerin yakalarına Erdoğan’ın fotoğraflarını takması dikkat çekti. 

Erdoğan cuma namazı çıkışında açıklama yaptı

Erdoğan’ın cuma namazını Sur ilçesindeki tarihi Kurşunlu Cami’nde kıldı. Sur ilçesi de araç trafiğine tamamen kapatıldı. Dağkapı, Tek Kapı, Çift Kapı, Saray Kapı, Urfa Kapı ve Mardin Kapı noktaları polis bariyerleriyle kapatıldı, tarihi ilçeye yayaların geçişine ise kontrollü bir şekilde izin verildi.

Camiden ayrılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir soru üzerine, “Gazi mescidimizde, gazi camimizde cuma namazını kılmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz.” ifadesini kullandı.

‘Bir başka Diyarbakır inşa ediyoruz’

Suriçinde yaşanan çatışmalar sonrası yıkılan evlerin yerine inşa edilen ve mimarisiyle tepki çeken konutlara ilişkin konuşan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şu an itibarıyla Suriçi olarak güzellikleri görüyorsunuz. Bir taraftan surlar yeniden inşa ediliyor, öbür taraftan Suriçi’nde konutlarımız yerel mimari ile inşa ediliyor ve bir an önce bunlar bitirilip inşallah sahiplerine teslim edilecek. Bir başka Diyarbakır inşa ediyoruz, çok çok güzelleştirilmiş bir Diyarbakır’ı inşa ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın burada önemli bir gayreti var ve kısa zamanda da bunları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz.”

‘Aşılamada kademe sistemini yaş gruplarına göre getiriyoruz’

Kovid-19 aşı çalışmalarına ilişkin bir soruya Erdoğan, şöyle yanıt verdi: “Şu anda 58 milyonu aşmış vaziyetteyiz aşılamada. Şimdi aşılamada da kademe sistemini ayrıca yaş gruplarına göre getiriyoruz. BioNTech’ten gelen bir miktar aşı var, aynı şekilde Sinovac’tan bir miktar aşı geldi, geliyor ve bütün bunlarla beraber de en yakın zamanda Uğur Bey ve eşi misafirimiz olacaklar. Böylece BioNTech’te çok daha seri bir adım atma fırsatını da yakalayacağız.”

‘Aşılamadaki isteksizliği ne yapıp yapıp gidereceğiz’

Şu anda Diyarbakır’da aşılamadaki isteksizliği de ne yapıp yapıp gidereceklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Aşı olma noktasında aynen batı illerinde nasıl oluyorsa ben Diyarbakır’da da süratle aşılanmanın olacağına inanıyorum. Çünkü ne kadar aşıyı buralarda teşvik edersek, ne kadar aşı olayını rağbetle kabullenirsek buralarda da Kovid olayı daha da azalacaktır, daha da düşecektir. Şu an itibarıyla oranda Diyarbakır’da biraz sıkıntımız var. Ama ben bunu aşacağımıza inanıyorum. Çünkü orta Anadolu, batı, buralarda biliyorsunuz oran gayet olumlu istikamette gelişiyor. Dolayısıyla Diyarbakırımızda da bu oranı süratle aşağı çekeceğiz.”

‘Kurban Bayramı tatili süresini millete seslenişte duyuracağım’

Kurban Bayramı tatilinin süresine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, “Şu anda onunla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. En uygun şekilde… Tatil süreci sanki böyle 10 gün, 9 gün gibi bu arada dolaşıyor, bunu millete seslenişte halkıma duyuracağım.” dedi.

Erdoğan, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin üçüncü yılında her geçen gün daha iyiye giden bir süreci yaşadıklarını savundu. ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci hatırlatılarak Türkiye ile ABD arasında Hamid Karzai Havalimanının işletilmesine ilişkin görüşmelerdeki son durumun sorulması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Dün, Savunma Bakanımız Amerikan Savunma Bakanı ile görüşmesini yaptı ve bu konuyla ilgili olarak da biz şu anda Amerika’yla, bunun yanında NATO’yla bu görüşmeleri yapmak suretiyle Türkiye’nin Hamid Karzai’deki görev alanı ne olacak, burada neleri kabulleniyoruz, neleri kabullenmiyoruz bunların kararlarını aldık. NATO müzakerelerinde de Sayın Biden’la şahsım gerek birebir görüşmemizde bunları konuştuk gerekse heyetler arası görüşmede bunları görüştük, konuştuk ve en ideal şekliyle Afganistan’daki bu adımı inşallah atmış olacağız.”

HDP İl binası polis ablukasında

Öte yandan Erdoğan, Cuma namazından sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bekletilen grubu ziyaret edecek. Ziyaret öncesi kapalı olan HDP il binasının çevresi, yine polis bariyerleriyle kapatıldı ve yüzlerce polis yerleştirildi. HDP binasının önündeki çadırı gören ara sokaklara konulan polis bariyerlerine, iç tarafın görünmemesi için beyaz brandalar çekildi. 

Erdoğan’ın programı

Erdoğan, saat 14.00’da Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde AKP İl Danışma Toplantısı’na katılacak. Ardından saat 15.30’da HDP il binası önünde bekletilen grubu ziyaret edecek olan Erdoğan, saat 17.00’da ise valilik önündeki toplu açılış törenine katılacak. Erdoğan, saat 18.30’da da Sur ilçesindeki içkalede gençlerle bir araya gelecek. Erdoğan’ın HDP önündeki ziyaretinde ise çadıra gazeteciler alınmayacak.

Kaynak: MA – AA