Erdoğan: İnsanlarımız iş, aş için Avrupa’ya giderdi, artık gitmiyorlar

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlarımız çoğu zaman iş, aş bulmak için Avrupa’ya, Amerika’ya gitmek zorunda kalırdı. Bu tablo büyük oranda tersine döndü” dedi.  

Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreni’ne Huber Köşkü’nden canlı bağlantıyla katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hatırlayın bir dönem bizim insanlarımız yurt dışındaki yollara, otobanlara, köprülere hayranlıkla bakardı. İnsanlarımız çoğu zaman tedavi için üniversite eğitimi, iş, aş bulmak için Avrupa’ya Amerika’ya gitmek zorunda kalırdı. Allah’a hamdolsun bugün bu tablo büyük oranda tersine döndü. Artık yabancılar Türkiye’ye geldiklerinde bizim yollarımıza, köprülerimize, tünellerimize, havalimanlarımıza gıptayla bakıyor” şeklinde konuştu.” 

“Erdoğan, eskiden gurbetçilerin Türkiye’ye geldiklerinde Avrupa’nın imkanlarından söz ettiklerini ancak artık yurt dışından gelenlerin yollara ve köprülere gıptayla baktıklarını ileri sürerek, şunları belirtti:

“Hatırlayın bir dönem bizim insanlarımız yurt dışındaki yollara, otobanlara, köprülere hayranlıkla bakardı. Özellikle gurbetçilerimiz ülkemize geldiklerinde Avrupa’daki imkanlardan övgü ile bahsederdi. İnsanlarımız çoğu zaman tedavi için üniversite eğitimi, iş, aş bulmak için Avrupa’ya Amerika’ya gitmek zorunda kalırdı. Allah’a hamdolsun bugün bu tablo büyük oranda tersine döndü. Artık yabancılar Türkiye’ye geldiklerinde bizim yollarımıza köprülerimize tünellerimize havalimanlarımıza gıptayla bakıyor. Sağlık hizmeti için artık bizim vatandaşımız yurt dışına gitmiyor. Her yıl yüz binlerce yabancı şifasını ülkemizdeki hastanelerde arıyor.”

MA