Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi kararına ilişkin konuştu: Kimse önünü arkasını karıştırmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararına ilişkin, “Meclis’in alacağı bir karar filan değildir.” dedi.

“Biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız.” diyen Erdoğan, kimsenin ne önünü ne arkasını karıştırmamasını istedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camisi çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Aşılama takvimi ve yerli aşı konusundaki çalışmaların sorulması üzerine Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılama konusundaki açıklamasının dünkü Bilim Kurulu ile yapılan müzakerelerin bir neticesi olabileceğini belirtti. 

‘Süreç ne getirir ne götürür tam göremiyoruz’

Erdoğan, “Ben şu an itibarıyla bakanımızın bu açıklamasını bizzat kendisinden dinlemiş değilim. Fakat bu süreç ne getirir, ne götürür onu da tabii tam göremiyoruz, tam bilemiyoruz. Temenni ederiz ki mayıs, haziran gibi bu iş tamamlansın, bitsin ve yaz mevsimine de çok daha huzurlu bir şekilde girmiş olalım.” dedi.

‘Çin’den 50 milyon faz aşı henüz ulaşmış değil’

Çin’den aldıkları aşıların dışında dün de Çin Dışişleri Bakanı’yla bunları etraflıca görüştüğünü belirten Erdoğan, “Bizim Çin’le yaptığımız ilk anlaşma aslında 100 milyon faz aşıydı, Çin aşısı. Bunun tabii ilk etabı 50 milyon fazdı. Şu an itibarıyla bu 50 milyon faz aşı henüz bize ulaşmış değil. Bu 50 milyon faz, şubat sonu itibarıyla bize ulaşacak idi. Dün kendilerine bunu tekrar hatırlattım.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, görüşmede Çin Dışişleri Bakanının konuyu yakından takip edeceğini söylediğini aktardı.

Almanya’dan evvelsi gün 1 milyon 400 bin BioNTech aşısının ellerine ulaştığını belirten Erdoğan, “10 milyon itibarıyla elimize ulaşacak. Ama bu arada Rusya’yla da olan görüşmelerimiz devam ediyor. Rusya’dan da yine aynı şekilde aşı gelme itibarıyla bu bizi rahatlatacak.” dedi.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi 

İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çekilme kararına yönelik muhalefetin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Meclis’in alacağı bir karar filan değildir. Muhalefet bu işleri bilmiyor, bilse zaten böyle bir ifadeyi de böyle bir lafı da yapmazlar. Burada Cumhurbaşkanlığının attığı adım tamamıyla yasaldır ve bu attığı adımla da yoluna devam edecektir. Bunlar birçok şeyleri karıştırıyor. Yani bir defa uluslararası anlaşmaların altında mıdır, üstünde midir, bunları konuşmak sadece havayı bulandırmaktan başka bir şey değildir. Biz bu kararımızı aldık. 3 ay içerisinde de zaten bunu, özellikle konsey de söylüyor.”

‘Gireriz girdiğimiz gibi de çıkarız kimse ne önünü ne arkasını karıştırmasın’

Avrupa Konseyi’nin 3 ay sonra bununla ilgili kararını açıklayacağını söyleyen Erdoğan, “Bizler de buradan çıkmış olacağız. Olay bu kadar basittir. Bu bizimle alakalı değil. Yine Meclis’le alakalıdır diye herhangi bir şey söz konusu değil. Biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız. Bunun kimse de ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Çıkma kararını verdik, kendilerine de durumu bildirdik ve bu işte böylece bitmiştir.” dedi.

Kaynak: AA