Erdoğan, Kanal İstanbul için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Partinin çevreciliğin ispatını bugüne kadar yaptığı yatırımlarla ortaya koyduğunu savunarak, Kanal İstanbul’un temelinin Haziran sonu atılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Kulesi Açılış Töreni’nde konuştu. Çamlıca Kulesi’nin televizyon ve radyo, medya kuruluşları ile haberleşme operatörlerine hizmet sağlayacağını belirterek, “Sadece ülkemizde değil tüm dünyada örnek teşkil edecek bu projeyi başarıyla hayata geçirmiş olduk.” dedi.

‘Kim çevreci, işte bu ortada’

“Kim çevreci, işte bu ortada.” diyen Erdoğan, AK Parti’nin çevreciliğin ispatını bugüne kadar yaptığı yatırımlarla ortaya koyduğunu savundu.

İletişim ve yayıncılık faaliyetlerinde tek verici tesisi modeline geçtikleri bu kule ile Çamlıca’da görüntü kirliliğine son verildiğini söyleyen Erdoğan, “Çevrecilik lafla olmuyor, çevrecilik ispat-ı vücutla oluyor. Bunu yapan da biziz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, aynı modeli ülke genelinde yaygınlaştırmayı planladıklarını belirtti.

‘Kulemiz en önemli sembol eserlerden’

Bu kulenin, Boğaz’a hakim bir manzaranın üzerinde deniz seviyesinden itibaren 587 metre uzunluğa sahip olduğunu belirten Erdoğan, “İstanbul’un en yüksek yapısı unvanına da sahiptir. Çamlıca’da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum.” dedi.

‘Kanal İstanbul’un temelini atıyoruz’

Erdoğan, “İnşallah haziran ayının sonunda Kanal İstanbul’u şehrimize kazandırmak üzere temelini atıyoruz.” diyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Kanal İstanbul’u İstanbul’a kazandırdığımızda İstanbul’un hem coğrafi hem stratejik hem tabii güzelliği bir kat daha artacaktır. Kanal İstanbul’un sağında, solunda 2 şehir inşa edeceğiz. Bu 2 şehirle İstanbul bir başka olacak.”

Kaynak: AA