Erdoğan: Kar yağışının tüm mikropları temizlediği bir anlamlı buluşma

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresi’ne gelişinde salon dışındaki partililere seslenerek, “Özellikle de kar yağışının tüm mikropları temizlediği bir anlamlı buluşmada en kalbi duygularla hepinizi selamlıyorum” dedi.

Kongre, salondan ve salonun dışından yoğun kalabalık tarafından “sıfır” mesafeyle izleniyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan salon dışındakilere seslendi. Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu’nda toplanan AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’ne gelişinde, eşi Emine Erdoğan ile salon dışında toplanan partilileri selamladı. AA’nın geçtiği bilgilere göre: salon dışındaki partililere seslenen Erdoğan, bugün anlamlı bir buluşma gerçekleştirdiklerini belirterek, “Özellikle de kar yağışının tüm mikropları temizlediği bir anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum” ifadesini kullandı. 

‘Dünyada böyle bir siyasi parti yok’

Biraz sonra 7. Olağan Büyük Kongreyi yapacaklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Hamdolsun şu ana kadar, kurulduğumuzdan bu yana son olarak üye kayıtlarını istediğimde, üye kayıt sayımız 13 milyon 500 bine ulaştı. Bırakın Türkiye’yi, dünyada böyle bir siyasi parti yok. Hamdolsun 1 milyonu aşkın genç üyesiyle yaklaşık 5 milyonu aşkın kadın üyesiyle ve bunun dışında da ana kademe üyesiyle dünyada bir başkası yok. Türkiye’de zaten yok.”

’75 kişilik MKYK ile yola devam edeceğiz’

Artık önlerinde 2023 olduğunu belirten Erdoğan, “2023’e hazır mıyız? 2023’e, bugün yapacağımız tüzük tadilatıyla 50 kişilik bir MKYK değil, şimdi 75 kişilik MKYK ile yola devam edeceğiz. Ayrıca ‘yedek’ diye bir ifade var. O da 35 kişi ama onlar yedek olarak kalmayacak. Onlar da aynen 35 kişiyle beraber asıl üyeler gibi çalışacaklar.”  dedi.

Fotoğraf: Emin Sansar / AA

Alanda bulunanları, illerin adlarını söyleyerek tek tek selamlayan Erdoğan, Zonguldaklıları selamlaması sırasında, inşaatı devam eden Uzun Mehmet Camisi’ni sordu. Erdoğan, “Camimiz bitiyor değil mi? Ramazanda oradayız, açılışını beraber yapacağız inşallah.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, kongrenin yapılacağı salona geçti. 

Kalabalık sıfır mesafeyle kongreyi izliyor

Fotoğraf: Gazete Duvar

Öte yandan Gazete Duvar’da yer alan habere göre ise, salonun önünde ve içinde yoğun bir kalabalık, sıfır mesafeyle kongreyi izliyor. Salona giden yolların, etrafının ve içinin oldukça kalabalık olduğu ve maske, mesafe gibi salgın önlemlerine çok uyulmadığı gözlendi.

Sosyal medya platformu Twitterda da, kongreye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen mesafesiz, tedbirsiz katılım sağlanmasına #lebaleb etiketiyle tepki gösteriliyor. Paylaşımlarda salgın nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının fotoğrafları ile kongre fotoğrafları paylaşılıyor. Paylaşımlarda, ayrıca tedbirlere uyulmadığı gerekçesiyle polis tarafından kesilen cezalar hatırlatılıyor.