Erdoğan: Libya’da ateşkesin kalıcılığını zaman gösterecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM’nin Libya’da ateşkes anlaşmasının kalıcılığının ne kadar olacağını zamanın göstereceğini belirterek, “Güvenilirliği bana göre çok da olabilecek gibi değil. Temenni ederim ki bu ateşkes kararına uyulur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazını Hz. Ali Camisi’nde kıldıktan sonra, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Libya’da tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardığını duyurmasına ilişkin soru üzerine Erdoğan, yapılan ateşkes anlaşmasının aslında en üst düzeyde olmayıp, daha alt düzeyde olduğunu, kalıcılığının ne kadar olacağını da zamanın göstereceğini söyledi.

‘3 ay içerisinde paralı askerlerin çekilmesi ne denli doğru bilemiyoruz’

Erdoğan, 3 ay içerisinde paralı askerlerin oradan çekilmesinin ne denli doğru ve sağlıklı olup olmadığını da bilemediklerini dile getirerek, şunları ifade etti:

“Şu anda bizim bildiğimiz, sizin de duyduğunuz gibi böyle bir anlaşmanın adımlarının atılmış olduğudur. Fakat en üst düzeyde, darbeci Hafter tarafından bir temsilci burada bulunuyor. Aynı şekilde Sayın Sarrac tarafından Mısrata’dan bir komutan bunun içinde bulunuyor. Dolayısıyla güvenilirliği bana göre çok da olabilecek gibi değil. Aynen Azerbaycan Ermenistan arasında, Emeniler şu ana kadar verdikleri sözde durdular mı? Oralarda da yine ateşkes adımı atıldı. Gece saat 00.00 itibarıyla başlayacak dendiği halde, bunlar yapılmadı. Temenni ederim ki burada öyle olmaz ve bu ateşkes kararına uyulur.”

Bilim Kurulu çalışmaları neticesinde tedbirler alınacak

Erdoğan’a, Türkiye genelinde Kovid-19 vakalarının artışı ve özellikle vakaların yüzde 40’ının İstanbul’da olması üzerine bu konuda yeni tedbirler, kısıtlamalar olup olmayacağı da soruldu. Erdoğan, şu an itibarıyla Bilim Kurulunda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacağının kendilerine de bildirileceğini söyledi. Erdoğan, “Ona göre de adımlarımızı atacağız. Kararlıyız, Batı’ya göre çok daha iyi bir konumdayız ama yeterli değil.” dedi.

Kaynak: AA