Erdoğan: Macron zihinsel tedavi görmeli

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de yaptığı konuşmada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u hedef aldı.

Erdoğan, Macron’u tekrar eleştirdi ve ‘zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğunu’ iddia etti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

‘İkide bir Erdoğan’la uğraşıyor’

Erdoğan, Kayseri’de konuştu

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u hedef alarak, “Bu zatın İslam ile Müslümanlar ile derdi nedir? Macron‘un zihinsel olarak tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan’la uğraşıyor. Bu sana bir şey kazandırmaz.”

“Ülkesindeki milyonlarca farklı inanç mensubuna böyle davranan bir devlet başkanına ne denilebilir, öncelikle akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı. İşgal altındaki topraklarını özgürleştirme mücadelesi verdiğini ileri sürüdüğü Azerbaycan’a her türlü desteği vereceklerini söyleyerek, “Aliyev kardeşimle görüştüm. İşgal altındaki bölgeleri geri almak için yürüyorlar” dedi.

“Minsk üçlüsü bugüne kadar ne yaptı? Sadece Ermenilere silah gönderip barış tesis edeceğinizi söylüyorsunuz.. İnanıyorum ki Azeri kardeşlerimiz bu mücadeleden galip çıkacak. Çatışmalar dursun açıklaması riyakarlığın dik alasıdır” diye belirtti.

Macron, Paris’teki saldırıyı sertçe eleştirmişti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron yaşanan olay üzerine sert önlemler alacağını ve İslamcılara yönelik operasyonların artırılacağını belirtti.

Şarku’l Avsat gazetesinden Mişel Ebu Necm’in yaptığı habere göre Öğretmenin başının kesilerek öldürülmesi olayını ‘terörle bağlantılı bir cinayet’ olarak ele alan güvenlik güçleri olaya ilişkin soruşturmasına devam ediyor.

Fail 18 yaşında, ailesi izleniyor

Güvenlik güçlerinin, 18 yaşındaki failin ailesinden, arkadaşlarından ve tanıdıklarından 11 kişi hakkında yürütülen güvenlik soruşturmalarının üzerinden 3 gün geçmesine rağmen, Abdulak Abuyezidoviç’in Samuel Paty isimli öğretmeni ders verdiği okulun yakınlarında başını keserek katlettiği olayda halen aydınlatılamayan noktalar bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Macron’un geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada, bu yılın sonuna kadar parlamentoya konuya ilişkin bir yasa tasarısı sunacağına söz verdiği ‘İslamcı ayrılıkçılık’ ile mücadeleye açıklık getirmek zorunda kaldı. Sızan bilgilere göre parlamentoya gönderilecek yasa tasarısı, Macron’un, Cumhuriyet dışındaki değerlerin benimsenmesi çağrısında bulunan ayrılıkçı bir ideolojinin savunucuları olarak gördüğü kişilere karşı etkili tedbirler alınmasına yasal bir dayanak sağlayacak.

Élysée Sarayı’ndan açıklama: Kabul edilemez

Fransa Cumhurbaşkanlığı Elysee Sarayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransız mevkidaşı için kullandığı “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” açıklamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Haber Merkezi