‘Erdoğan, ‘müjde’ açıklamasında kendi sözünü kesip damadına verdi, kime mesaj gönderdi?’

Gazeteci Murat Yetkin’in, YetkinReport sitesinde yayınladığı analizinde Erdoğan’ın halefinin Berat Albayrak olabileceğini iddia etti.

Doğalgaz açıklamasında Recep Tayyip Erdoğan – Berat Albayrak – Fatih Dönmez

Yetkin, geçtiğimiz cuma günü Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak duyurduğu Karadeniz’deki doğal gaz rezervi töreninde ilk defa kendi sözünü yarıda keserek damadı Albayrak’a söz verdiğini söyledi.

‘Ben Tayyip Bey’in kendi konuşmasına ara verip bir başkasının konuşmasını bitirmesini beklediğine ilk defa şahit oluyorum’ diyen Yetkin, AKP içinde Soylu ile Albayrak arasındaki çekişmede damadından yana tavır aldığını belirtti.

‘Enerji projesinde enerji bakanı gölgede’

Erdoğan’ın enerji projesi açıklamasında Enerji Bakanı Fatih Dönmez’i adeta gölgede bırakır şekilde Albayrak’ı öne sürmesini:

‘Erdoğan’ın 21 Ağustos’taki gaz töreninde Albayrak’ı böyle öne çıkarmasının, kim ne derse desin arkasında olmanın ötesinde, yerine halef gördüğü şeklinde yorumlanması doğaldı’ şeklinde analiz etti.

2021’e ertelenen AKP kongresinde yerine halef düşündüğü ve partiyi bırakacağı konuşulan Erdoğan’ın, Berat Albayrak’ı Genel Başkan olarak düşünmesini doğal karşıladığını aktaran Yetkin;

‘…doğru olup olmadığı yakında ortaya çıkar. Ama 21 Ağustos gaz töreni ardından doğru çıkma olasılığının arttığı söylenebilir’ dedi.

AKP kitlesi Soylu’yu tercih ediyor

Murat Yetkin, Metropoll araştırma şirketinden edindiği verileri de yazısında paylaşarak AKP kitlesinin açık ara farkla Süleyman Soylu’yu halef olarak görmek istediklerini söyledi.

Metropoll Araştırma Şirketi verileri

Albayrak’ın tek şansı, Soylu’nun partiden gelmiyor olması

Berat Albayrak’ın AKP kitlesi tarafından istenmemesine rağmen şansı olduğunu söyleyen Yetkin, bu şansı Süleyman Soylu’nun AKP’den gelmemesine bağladı. Doğru Yol Partisi’nden AKP’ye katılan Soylu’nun Albayrak için artı puan olduğunu belirtti.

Kaynak: YetkinReport