Erdoğan ‘müjde’sini tazeledi

21 Ağustos’ta günler öncesinden açıklayacağını belirttiği ‘müjde’yi kamuoyu ile paylaşan Erdoğan, Karadeniz’de bulunduğunu iddia ettiği doğalgaz rezervini bugün yeni bir ‘müjde’ ile tazeledi.

İlk müjde açıklamasından sonra beklenen ilgiyi göremeyen Karadeniz doğalgazının 85 milyar metreküp daha fazlasının da bulunduğu iddia edilerek Erdoğan tarafından Fatih sondaj gemisinden duyuruldu.

Erdoğan Fatih Sondaj Gemisinden açıklamalarda bulundu – MA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak’ta bulunan Fatih Sondaj gemisinde açıklamalarda bulundu.

Tuna-1 kuyusunda 85 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu belirten Erdoğan, 21 Ağustos‘tan bu yana ikinci bir müjde ile halkın karşısına çıkmış oldu.

İlk müjde’nin ardından ikinci açıklama

Türkiye’nin, tarihindeki en büyük hidrokarbon enerjisine kavuşacağını dile getiren Erdoğan, yeni rezervlerin bulunması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Keşfedilen kaynakların ekonomik olarak önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin enerji bakımından dışarıya bağlı bir ülke olduğunu sözlerine ekledi. 

Erdoğan açıklamasında ‘sona gelindiğini’ vurgulayarak şunları belirtti:

““Bizim kimsenin hakkında, hukukunda, özellikle de toprağında gözümüz yoktur. Biz sadece kendi haklarımızın müdafaası içindeyiz. Bu mücadeleyi başarıya ulaştırmak için diplomasinin yanında gücümüzü tamamen kullanacağız.”

“AB’nin bu konuda Yunanistan ve Rum Kesimi’nin esiri haline gelmiş olması en çok kendine zarar veriyor. Halihazırdaki tartışmalarda Doğu Akdeniz’de adil bir tutum takınmaz ise bu durum artık Avrupa Birliği’nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacaktır.”

“Biz her şeye rağmen Avrupa ile kadim tarihi geçmişe sahip siyasi, ekonomik, kültürel ilişkilerimizi geliştirerek sürdürmekten yanayız. Burada cevap bekleyen tek soru Avrupa Birliği’nin bunu isteyip istemediğidir.”

“Türkiye olarak biz kendi işimize bakıyoruz, öyle de devam edeceğiz. Karadeniz’de ve Akdeniz’de hidrokarbon aramaya devam edeceğiz. Ekonomimizi istihdam odaklı olarak büyütmeyi sürdüreceğiz.”

“Milletimize her alanda hak ettiği hizmetleri getirmeyi, dev projeleri hayata geçirmeyi, yenilerini devreye almayı sürdüreceğiz.”

TIKLAYIN: ‘Doğalgaz müjdesi toplumsal bir müjde değil’

TIKLAYIN: ‘Müjde’ sonrası: Dolar uçtu, hisseler düştü!

Haber Merkezi – AA