Erdoğan: Pazartesiden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimini uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

Erdoğan, kısıtlama uygulamaları nedeniyle her türlü desteği vermenin gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz.” sözleri dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans aracılığıyla düzenlenen ve 81 ilin AK Parti teşkilatıyla bayramlaşma programında konuştu. Salgın sürecinde yaptıkları fedakarlık ve gösterdikleri sabır için vatandaşlara şükranlarını sunan Erdoğan, bunun karşılığının vaka, ağır hasta ve vefat sayılarındaki belirgin düşüşle gördüklerini söyledi.

Pazartesi’den itibaren kontrollü normalleşmeye başlanacak

Tedbiri elden bırakmadan bu sayıları çok daha aşağılara çekmeyi umduklarını belirten Erdoğan, “Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu konudaki detayları Kabine Toplantımızın ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir. Haziran ayı ile birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Sıkıntıya düşen insanlarımızın hepsinden helallik istiyoruz’

Kovid-19 salgınının Türkiye’de yayılmaya başladığı 2020 Mart ayından beri aldıkları tedbirlerin ve özellikle kısıtlamaların tek amacının 84 milyon vatandaşın her birinin sağlığını, hayatını ve geleceğini korumak olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor aldığımız tedbirler ile vatandaşlarımızın işine, aşına, ekmeğine zarar vermeyecek esneklikte uygulamaya özen gösteriyoruz. Amacımız, dünyanın tamamı ile birlikte yaşadığımız bu sıkıntılı süreci en az hasarla, en az kayıpla atlatılabilmesini sağlamaktır. Üretim tarafında bunu başardığımızı memnuniyetle görüyoruz. Sanayi üretimi ve ihracat rakamları her ay yeni rekorlar kırarak olumlu yönde ilerliyor.”

Kısıtlamalardan etkilenen esnafın bir kısmı ile turizm sektöründe bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdoğan, “Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz. Hiçbir vatandaşımızın kendini sahipsiz hissetmemesi için devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sosyal destekleri ciddi oranda artırdık.” sözleri dikkat çekti.

‘Türkiye kendini kriz ikliminin dışında tutabilmiştir’

Türkiye’nin sağlık hizmetlerindeki başarısını sosyal ve ekonomik desteklerle taçlandırdığını belirten Erdoğan, “Türkiye, kendini gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin çoğunda gözlenen kriz ikliminin dışında tutabilmiştir.” diye konuştu.

Yeni yatırım ve istihdam arayışlarındaki yükseliş başta olmak üzere pek çok göstergenin Türkiye’yi aydınlık yarınların beklediğine işaret ettiğini savunan Erdoğan, “Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıktığımız müddetçe bizi bekleyen güzel günlere ulaşmamıza hiç kimse mani olamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

‘Terör devleti İsrail’in zalimlikleri karşısında hem üzüntülü hem öfkeliyiz’

Filistin topraklarındaki saldırılar nedeniyle bayrama buruk girdiklerini belirten Erdoğan, “Gücü sadece masum sabilere, biçare kadınlara, mazlumlara yeten terör devleti İsrail’in zalimlikleri karşısında hem üzüntülü hem öfkeliyiz. Türkiye’nin bu konudaki tavrı tamamen ilkeseldir.” dedi.

Erdoğan, “Dün Suriye sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridoruna nasıl izin vermemişsek bugün de Mescid-i Aksa’nın mahremiyetine uzanan ellere aynı kararlılıkla karşı çıkıyoruz.” şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi’nin genel kurulda alınan kararlara uygun şekilde süratle Kudüs’te barışı ve huzuru sağlayacak adımları atmasının şart olduğunu belirten Erdoğan, “İslam İşbirliği Teşkilatı da derhal somut ve etkin bir tutum almazsa kendi varlığını inkar etmiş olacaktır. Türkiye olarak BM bünyesinde bu doğrultuda başlatılacak her girişime aktif destek vermeye, barış için sorumluluk üstlenmeye ve fedakarlık yapmaya hazırız.” dedi.

Kaynak: AA