Erdoğan’dan Rusya’ya: Önümüzü kesme söz konusu olmasın

İdlib’de Suriye ordusu tarafından yapılan topçu atışında 4 askerin yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Noktayı koymak yok, aynı şekilde operasyon devam ediyor” dedi.

Erdoğan, Rusya’ya “Burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejimdir, bizim önümüzü kesme gibi bir durum da söz konusu olmasın.” dedi.

Atatürk Havalimanı’nda yapılan basın toplantısı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül – AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya gitmeden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İdlib’deki saldırıyla ilgili yeni bir harekat olup olmayacağına yönelik soru üzerine Erdoğan, harekatın devam ettiğini belirterek, “Noktayı koymak yok, aynı şekilde operasyon devam ediyor.” dedi.

‘Muhatabımız tamamıyla rejimdir’

Erdoğan, özellikle Rus yetkili makamlarına da “Burada muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejimdir, bizim önümüzü kesme gibi bir durum da söz konusu olmasın. Çünkü burada biz bir taraftan şehit verirken, bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz.” dedi. Erdoğan, şu anda arazide MİT’in belirlemiş olduğu noktaların tamamen atış altında tutulduğunu söyledi.

“Bu hadisenin ardından bir diplomatik girişim olacak mı? Rusya’yla bir görüşmeniz oldu mu veya görüşme planlanıyor mu?” sorularını ise şöyle yanıtladı:

“Bu konuyla ilgili olarak da Dışişleri Bakanımız olsun MİT Başkanımız olsun Savunma Bakanımız olsun muhataplarıyla görüşme kanallarını şu anda aralıyorlar. Dışişleri Bakanımız zaten dün veya evvelsi gün bir görüşme yapmıştı. Ama bu arada çok daha önemlisi, bu süreçte eğer istediğimiz neticeyi alamazsak, tabii ki ben de muhatabımla görüşmek suretiyle burada artık işin ciddiyetini kendilerine özellikle ifade edeceğim. Ancak arazide gerek Rus gerekse bizim generallerimiz var. Generallerimiz sık sık görüşmeleri yapıyorlar ve yaptılar. Bu görüşmelere dayalı olarak da operasyonlarımızı sürdürüyoruz.”

4 asker yaşamını yitirmiş 9 asker yaralanmıştı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yaptığı açıklamada, İdlib’de Suriye ordusu tarafından yoğun topçu atışında 4 askerin yaşamını yitirdiğini, 9 askerin de yaralandığını belirtmişti. Yaralıların Hatay Devlet Hastanesi’ne getirildiğinin ifade edildiği açıklamada, “Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir.” denilmişti.