Erdoğan: Sanal dünyaya teslim olmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 300 kurumda 4 bin uzmanla siber güvenlik faaliyeti yürütüldüğünü belirtti.

Erdoğan, sosyal medyanın “Tam bir çöplük, tam bir başıboş mecra” haline dönüştüğünü savunarak, “Sanal dünyaya asla teslim olmayacağız.” dedi.

USOM açılış töreni – AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Açılış Töreni’nde konuştu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Erdoğan, teknolojiye hükmeden her sisteme ve onu üreten, kullanan, saklayan her unsura nüfuz edebildiği bir döneme girildiğini belirterek, bu amaçla Cumhurbaşkanlığı olarak Bilgi ve İletişim Güvenliği Genelgesi yayımladıklarını dile getirdi.

‘Bin 300 kurumda güvenlik faaliyeti yürütülüyor’

Erdoğan, açılışı yapılan merkezin yılın 365 günü, günün 24 saati kesintisiz çalışacağını belirtti. Şu anda bin 300 kurumda yaklaşık 4 bin uzmanla siber güvenlik faaliyetleri yürütüldüğünü kaydeden Erdoğan, “Bu ekipler, istihbarat paylaşımından güç birliğine kadar her alanda dayanışma içinde çalışıyor.” diye konuştu.

‘Modern köleler değil özgür bireyler görmek istiyoruz’

“Günümüzde teknoloji bağımlılığı sebebiyle adeta modern kölelere dönüşen yığınlarla karşı karşıyayız.” diyen Erdoğan, gençlerde başlayan teknoloji bağımlılığının artık her kesimi kuşatıyor olmasını üzüntüyle takip ettiklerini söyledi. Erdoğan, “Halbuki biz baktığımızda modern köleler değil, teknolojiyi bilinçli kullanan özgür bireyler görmek istiyoruz. “ dedi.

‘Sanal dünyaya teslim olmayacağız’

Siber zorbalıkların çeşitlenip arttığını söyleyen Erdoğan, özellikle sosyal medyanın “tam bir çöplük, tam bir başıboş mecra” haline dönüştüğünü savundu. Erdoğan, “İnsanların taciz edildiği, dolandırıldığı, onurlarının kırıldığı, lince tabi tutulduğu, her türlü haklarının ihlal edildiği böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız.” diye konuştu.

‘Suç olan her şeyin internette aynı karşılığı bulması şart’

Gerçek hayatta suç olan her şeyin, internet ortamında da aynı karşılığı bulmasının şart olduğunu ifade eden Erdoğan, “Ülkemizi yalan haberin, iftiranın, hakaretin, tehdidin, dolandırıcılığın, provokasyonların adeta bir çığ gibi toplumumuzun üzerine çöktüğü bu kabus ikliminden çıkartmakta kararlıyız.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duanın ardından merkezin açılışı gerçekleştirildi.