Erdoğan: ‘Taliban’ın Türkiye’ye yaklaşımı dikkatlidir ve hassastır’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran sınırı bulunan Ağrı, Hakkari, Iğdır ve Van illerine duvar örüleceğini belirtti.

Erdoğan ayrıca, “Taliban’ın Türkiye’ye yaklaşımı dikkatlidir ve hassastır” açıklaması yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“*Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz. Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz.

*Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan’ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir.

*Taliban’ın Türkiye’ye yaklaşımı dikkatlidir ve hassastır.

*Askerlerimizi orada asla yabancı bir güç olarak görmedik. Afgan halkının huzuru, bu ülkede yaşayan Türk soydaşlarımızın selameti ve ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü iş birliğine hazırız.

*Afganistan’a ciddi yatırımlar yaptık ve yapıyoruz. Türkiye’nin Afganistan’daki varlığı yeni yönetimin işini kolaylaştıracaktır.

*(Kabil Havaalanı) Şimdi sahada oluşan yeni gerçeklere göre planlarımızı yapıyor, görüşmelerimizi de ona göre sürdürüyoruz.

*İran sınırımızda 4 ilimiz var, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Van. Bu sınırımızın tamamı duvarla örülecek. Ağrı ve Iğdır sınırı duvar çalışması tamamlandı.

*Afganistan’dan toplam 552 Türk vatandaşı tahliye oldu.”

MA