Erdoğan temel attı, eylemler başladı

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, temeli atılan projenin doğa talanı olduğunu ifade etti. 

Kazının başlayacağı alana yürümeleri engellenen koordinasyon üyeleri, oturma eylemi yaptı.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul projesi kapsamında Sazlıdere Barajı üzerine inşa edilecek köprünün ilk temelinin atılmasını Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda protesto etti. “Kanal’ı yaptırmayacağız, Yenişehir’i kurdurmayacağız“ pankartı ve “Kanal yıkımdır”, “Beton Kanal, beton şehir istemiyoruz”, “Kanal İstanbul yapılırsa susuz kalacağız“ dövizlerinin taşındığı açıklamada sık sık, “Kanal’ı değil yaşamı savun” sloganı atıldı.

Proje halk düşmanıdır

İktidarın, herkesi düşman ilan ettiğine dikkati çeken Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Kanal İstanbul projesinin de halk düşmanı bir proje olduğunu dile getirdi. Halkların talan projelerine değil eşitlik ve adalete ihtiyacı olduğunu vurgulayan Gülüm, HDP İzmir binasına gerçekleşen saldırıyı hatırlatarak, “Gencecik bir kadın katledildi. Bu iktidar kadına, emekçiye, LGBTİ+’lara, hakları için direnen herkese düşman. HDP’ye dönük saldırılar da bu düşmanlığın en belirgin göstergesi. Halkın partisine saldırmak halkın sözünü duymamaktır. Bu proje kadınları katletmekle, fail meçhul cinayetlerle, tecritle eşdeğerdir” dedi.

Halka bütçe

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, Marmara denizindeki müsilaj sorununa işaret etti. Bu tür projelerin doğa talanından başka bir şey getirmediğini söyleyen Şeker, projeye ayrılan bütçenin halkın ihtiyaçları için kullanılması gerektiğini belirtti.

Bakırköy Belediyesi Başkanı Bülent Kerimoğlu da, siyasi iktidarın sorumluluğunun halkı yok saymak değil, halk için adım atacak bir pozisyona gelmesi gerektiğini ifade etti.

Ölüm fermanı

Kanal İstanbul projesine ayrılan bütçenin eğitime ve depreme ayrılması gerektiğini ifade eden Koordinasyon üyesi Oya Erakıncı, projenin rant projesi olduğunu söyledi. İktidarın yalanlar silsilesi içinde kendini idame ettirdiğini belirten Erakıncı, iktidar kanadından kanalın faydalı olacağına dair yapılan açıklamaların da hiçbir hükmünün olmadığına dikkati çekti. İstanbul’un da Türkiye’nin de kanala ihtiyacı olmadığının altını çizen Erakıncı, “Kanalın iki yakasına yenişehir kurup nüfus yerleştirmekten bahsediyorlar. İstanbul kendi nüfusunu ve betona dönmüş ilçelerini taşıyamıyorken yeni yapılaşmalar kentin ölüm fermanı demek” dedi.

İstanbul’un nefesini kesecek proje için herkesin seferber olması gerektiğini yineleyen Erakıncı, doğa kırımına karşı herkesi alanlara davet etti.

Yürüyüşe polis engeli

Açıklamanın ardından törenle kazının başlayacağı alan olan Sazlıdere’ye yürümek isteyen kitlenin önüne polis barikat kurdu. Engellemeyi aşmaya çalışan kitle, “Halka değil çetelere barikat” sloganı attı. Çevredeki insanlar da ıslık ve alkışlarla eylemcilere destek verdi. Polisin yolu açmaması üzerine kitle Özgürlük Meydanı’nda oturma eylemi başlattı.