Erdoğan-Trump görüşmesi ABD basınında: Sorunlar çözümsüz kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile Oval Ofis’te

Cumhrubaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donal Trump arasında Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmenin ardından, Amerika basınında görüşmeye dair haberler yer alamaya başladı. Washington Post, görüşmede Senatör Graham’ın Erdoğan’a ‘Kuzey Suriye’den çık, yaptırımları çekelim’ dediğini belirtti.

Erdoğan’ın Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği kritik görüşme ABD basınında da geniş yer buldu

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, New York Times gazetesinden ziyareti takip eden Beyaz Saray muhabiri Michael Crowley’nin haberinin başlığında “Onun büyük hayranıyım. – Trump, Erdoğan’ı sıcak karşıladı” ifadeleri yer aldı.

Aynı zamanda gazetenin Beyaz Saray muhabiri de olan Crowley, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonu ile bölge eksenli Amerikan siyasetinin rotasından çıktığını ancak Trump’ın, Erdoğan ile görüşmeleri sırasında, bu konuda hissedilir bir tavır ortaya koymadığını dile getirdi.

Crowley, yazısını “Günün sonunda Erdoğan’ın ziyaretinin verimli olup olmadığı belirsiz kaldı. Beyaz Saray açıklaması, somut bir anlaşma olmadığını gösteriyor” cümleleri ile sonlandırdı.

Gazetecilere yönelik baskılar hatırlatıldı

New York Times gazetesinde yer alan editoryal görüş bölümünde kaleme alınan yazıda ise hem Erdoğan’a hem de Trump’a eleştiriler vardı.

“Erdoğan ile buluşarak, Trump bir despotu daha ağırladı” başlığını taşıyan yazının alt başlığında ise “Türk Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden Amerika Birleşik Devletleri tam olarak ne elde etti?” sorusuna yer verildi.

Yazıda Türkiye’nin aldığı S-400’ler ile birlikte ortaya çıkan kriz hatırlatıldı ve krizin çözümsüz kaldığı savunuldu.

Türkiye’nin Kuzey Suriye’de ‘ABD’nin Kürt müttefiklerine’ saldırdığının dile getirildiği yazıda, Türkiye’de gazetecilere yönelik baskılara da değinildi.

Yazı Ukrayna ile olan ilişkilere yapılan gönderme ile bitirildi:

“Anlaşılan Erdoğan’ın bu ziyareti ‘iyiliğe karşı iyilik’ temelinde gerçekleşmedi ki asıl problem de bu. Erdoğan gibi otoriter bir zorbayla yapılacak Beyaz Saray görüşmesi, ABD ve dünya için açık ve somut dış politika kazanımları sağlamalıydı. Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy gibi müttefike yapılacak Beyaz Saray daveti ise, aksine açık bir desteğin göstergesi olarak gerçekleşmeliydi. Trump aradaki farkı kaçırıyor gibi..”

‘Hiçbir lider, Erdoğan kadar, istediğini elde edemedi’

Washington Post’ta yer alan haberde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın toplantısını, iki ülke arasındaki sorunları dile getirme fırsatı olarak kullandığı değerlendirmesi yer aldı. Erdoğan bu noktada, en başta Gülen’in iadesini gündeme getirdiği ifade edildi.

Post’un haberinde, iki ülke arasında kriz yaratan S-400 konusuna ilişkin Trump’ın “Yetkililerimiz çözüm için çalışıyor” ifadeleri yer aldı. Trump yönetiminden üst düzey yetkililerin “Türkiye’nin silahları kutularından çıkarmaması bir çözüm olabilir” dediği de haberdeki bu paragrafta yer aldı.

CNN Televizyonundaki haberde ise Trump’ın Erdoğan için kullandığı “Onun büyük bir hayranıyım” ifadesine atıf yapılarak “Bazı Amerikalı parlamenterlerin bu görüşmeden beklediği karşılama bu değildi” denildi.

CNN’in Beyaz Saray muhabiri olan Kevin Liptak, imzalı yazıda, ABD Başkanı Trump’ın “güçlü liderlere” gösterdiği yakınlık konusunda örnekler yer aldı. Yazıdaki en dikkat çekici ifade ise “Ancak hiçbir lider, Erdoğan kadar, Trump’tan istediğini elde edemedi” oldu.

Kevin Liptak bu ifadesine gerekçe olarak, Türkiye’nin Suriye operasyonuna yeşil ışık yakılmasını, S-400 krizinde Trump’ın yaptırım karşıtı tavrını örnek gösterdi.