‘Erdoğan ve Graham arasında Kürtler ve YPG tartışması yaşandı’

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD Başkanı Trump ile görüşmesine katılan senatörler ile Erdoğan arasında gerginlik yaşandığı belirtildi. ABD basını görüşmeye katılan Cumhuriyetçi Senatör Graham ile Erdoğan’ın Kürtler konusunda tartıştığını yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray ziyaretinin bir bölümünde cumhuriyetçi senatörler ile Oval Ofis’te bir araya gelmişti. Gerçekleşen görüşmeye ilişkin Türkiye’ye dönemden önce açıklama yapan Erdoğan, “Ben kendisine gerekenleri söyledim. Bugün dersini aldı” demişti.

Erdoğan’ın senatörler ile olan görüşmesine dair Jonathan Swan imzasıyla axios.com’da yer alan habere göre, Erdoğan, iPad’inden YPG’ye dair bir videoyu ABD Başkanı Donald Trump ve senatörlere izletmek istedi.

‘Erdoğan ve Graham tartıştı’

Erdoğan’ın filmi izletme girişimine Trump sessiz kalarak uyum sağlarken, senatörlerden Graham duruma tepki gösterdi.

Oval Ofis’te yaşananlara ilişkin haberde yer alan ayrıntılar özetle şöyle:

Toplantıyı yakından izleyen üç kaynağa göre, Oval Ofis’teki görüşme, Erdoğan iPad’ini çıkararak, YPG’ye dair bir filmi izletmeye çalıştığı noktada gergin bir hale büründü.

Toplantıya katılan senatörler Erdoğan’ın talebine uymayarak filmi izlemezken, ABD Başkanı Trump uyum sağlayarak filmi izlemeye başladı.

Filmin sona ermesinin ardından, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Erdoğan’a, “Kürtlere gidip, sizin yaptıklarınız hakkında bir video yapmalarını istememi mi istiyorsunuz?” diye sordu.

Graham’ın sorusunun ardından Erdoğan ile senatör arasında ateşli bir tartışma yaşandı.

Odada bulunan kaynağa göre, Erdoğan, Graham’ın ‘istila’ ifadesi kullanmasına itiraz ederken, Graham da, Erdoğan’ın IŞİD’e karşı savaştıklarını iddiasını reddetti. 

Muhabirin telefon ile görüştüğü Graham yaşananları doğrulayarak, “Türkiye’nin IŞİD’i yok etmek için çok şey yaptığı anlatısını güçlü bir şekilde reddettim ve Türkiye’nin, IŞİD’e karşı savaşta çoğu Kürt 10 bin SDG savaşçısının öldüğü ya da yaralandığını bilmesini sağladım. Amerika’nın bunu unutmayacağını ve Kürtleri yüz üstü bırakmayacağını söyledim” dedi.

S-400’ler de gündeme geldi

Erdoğan ve senatörlerin bir araya geldiği görüşmede S-400’lerin de gündeme geldiğini aktaran habere göre; Senatör Ted Cruz Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini aktifleştirmesi halinde, ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satmayacağını net bir biçimde ifade etti.

Oval Ofis’teki tüm senatörler S-400 duruşu konusunda hem fikirdi.