Erdoğan: Yapılan satış değil, işletme devridir

AKP Genel Başkanı Erdoğan, tartışmalara konu olan tank palet fabrikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tank palet fabrikasının Katar’a satışının söz konusu olmadığını söyleyen Erdoğan, “Bir iftira ile karşı karşıyayız. Yapılan işlemin adı satış değil, özelleştirme değil, işletme devridir” dedi.

Erdoğan sözlerinin devamında, “Mülkiyeti MSB’de kalmak Üzere bir Türk şirketi olan BMS’ye 25 yıllığına işletme devri yapılan fabrikanın Katarlı yatırımcılara satışı gibi bir durum söz konusu değildir. İşletme devrinin içinde 50 milyon dolarlık yatırım şartı var, fabrikada TSK’nın ihtiyaç duyduğu tüm bakım ve onarım çalışmaları devam edecektir” diye konuştu.

Öte yandan Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10’un Katar’a satılmasını eleştirenlere de göndermede bulundu. Erdoğan, “Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hisse devrinde sergilenen yatırım düşmanlığı ve yatırımcıları menşeine göre ayrımcılığa tabi tutma zihniyeti burada da kendini göstermiştir” ifadelerini kullandı.

“Satış değildir, özelleştirme değil, işletme devridir”

Her şeyden önce Arifiye’deki fabrika arazisi, binası, makinaları dahil her şeyiyle bedeli 250 milyon doları ancak bulan bir tesistir. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen hem ömründe hiç fabrika görmemiştir hem de 20 milyar liranın ne anlama geldiğini bilmiyordur. Yani neresinden utsanız elinizde kalacak bir iftira ile karşı karşıyayız. Ayrıca yapılan işlemin adı satış değildir, özelleştirme de değildir. Yapılan işin adı işletme devridir. mülkiyeti MSB’de kalmak Üzere bir Türk şirketi olan BMS’ye 25 yıllığına işletme devri yapılan fabrikanın Katarlı yatırımcılara satışı gibi bir durum söz konusu değildir. Fabrikanın devri sürecinde ve sonrasında çalışan personelin özlük haklarında herhangi bir kısıtlama yapılması bir yana iyileştirmeye gidilmiştir. BMS bazı projelerinde pek çok şirket ve kurum gibi katarlı yatırımcılarla da ortaklık ilişkisi kurmaktadır. savunma sanayi projelerimizde Amerikalılarla, Almanlarla, İngilizlerle diğer pek çok ülkeyle ortaklık yaptığımızda ne oluyorsa ne bir eksiği ne bir fazlasıyla Katarlı yatırımcılarla da aynısı olmaktadır.”

Erdoğan: İşletme devrinin içinde hangi şartlar var?

İşletme devrinin içine modernize ihtiyacı sebebiyle artık faaliyetlerini yürütmekte zorlanan fabrikaya 50 milyon dolarlık yatırım şartı vardır. Sadece bu da değil aynı zamanda fabrikada TSK’nın ihtiyaç duyduğu tüm bakım ve onarım alışmalarında yapılmaya devam edecektir. Bu işletme devri işlemi yargıya taşınmış, Danıştay idare lehine karar vererek ortada herhangi bir hukuksuzluk olmadığını tescillemiştir. “

Yüzde 10’u Katar’a satılan Borsa İstanbul eleştirilerine gönderme

“Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hisse devrinde sergilenen yatırım düşmanlığı ve yatırımcıları menşeine göre ayrımcılığa tabi tutma zihniyeti burada da kendini göstermiştir.”